اخباراخبار ویژهمقالات

اختصاصی بسپار/ خودروهای برقی و فناوری هوشمند، رساناها را به پیش می‌برند

بسپار/ ایران پلیمر  سرعت سریع برقی‌شدن در جهان همراه با نفوذ فزاینده فناوری‌های هوشمند، علاقه به آمیزه‌های رسانای الکتریکی را افزایش می‌دهد. در این گزارش، پیشرفت‌ها در این حوزه آورده شده است.

افزودنی‌های رسانای الکتریکی در طیف وسیعی از آمیزه‌های پلاستیکی نقش اساسی دارند. این آمیزه‌ها از سیم و کابل تا محفظه‌های فنی (technical housings) و بسته‌بندی اقلام الکتریکی و الکترونیکی را شامل می‌شود. افزایش رسانایی یک آمیزه بسپاری، عملکردهایی مانند حفاظت از تخلیه الکترواستاتیک (ESD) یا در سطوح بالاتر، قابلیت‌های محافظت در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) را فراهم می‌کند که این یک ویژگی بسیار مهم مورد تقاضا است (تخلیه الکترواستاتیک می‌تواند تهدیدی جدی برای دستگاه‌ها و قطعات الکترونیکی باشد زیرا می‌تواند مدارهای الکترونیکی ظریف را بشکند یا از بین ببرد و باعث اختلال در عملکرد تجهیزات و افت عملکرد شود. تخلیه الکترواستاتیک اصطلاحی است که برای توصیف حرکت بار الکتریکی بین سطوح یا اجسام در الکترونیک استفاده می‌شود که اغلب در اثر جداسازی، تماس یا اصطکاک ایجاد می‌شود. در واقع، هنگامی که دو جسم با پتانسیل‌های الکتریکی متفاوت به‌‌طور ناگهانی بار الکتریکی را به یکدیگر منتقل می‌کنند، به آن تخلیه الکترواستاتیک می‌گویند. برای حفظ عملکرد قابل اعتماد و بادوام تجهیزات الکترونیکی، حفاظت در برابر تخلیه الکترواستاتیک در بخش الکترونیک بسیار مهم است. پدیده دیگر در این زمینه تداخل الکترومغناطیسی (EMI) می‌باشد. تداخل الکترومغناطیسی پدیده‌ای است که در آن یک موج الکترومغناطیس با دیگر امواج الکترومغناطیسی در فضا تداخل ایجاد می‌کند و ممکن است عملکرد مدارها یا دستگاه‌های الکتریکی یا الکترونیکی را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال، جرقه‌های شمع خودرو، تلفن همراه، رعدوبرق و توفان خورشیدی عوامل مختلف تداخل الکترومغناطیسی هستند. تداخل الکترومغناطیسی می‌تواند باعث افزایش نرخ خطا در انتقال داده‌ها، کاهش کارایی سامانه‌های رادیویی یا تلویزیون، یا حتی از کار افتادن دستگاه‌های حساس شود، مترجم).

به گفته شرکت Cabot، محافظت EMI در خودرو، به‌ویژه برای وسایل نقلیه برقی (EV) و خویشکارهای رانندگی خودران (autonomous driving functions) اهمیت فزاینده‌ای دارد، زیرا قطعات دیجیتالی (رقمی) زیادی در داخل خودرو وجود دارد که باید از سیگنال‌های خارجی اختلال‌گر جدا شوند.

به گفته آن‌ها، به‌‌طور کلی نیاز روزافزونی به افزودنی‌های رسانا در سیم و کابل برای خودروهای برقی و نیز در سیم و کابل برای پروژه‌های زیرساختی جدید، از جمله کابل‌های جایگزین، ابتکارات جدید برای پوشاندن کابل‌ها، و پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر جدید وجود دارد و بسته به ولتاژ، افزودنی‌های رسانای مختلفی استفاده می‌شوند.

جدیدترین دوده‌‌های رسانای تخصصی موجود از شرکت Cabot شامل دو محصول، با جذب رطوبت کم در آمیزه (CMA) و صافی سطح بالا است. هر دو ویژگی برای بسته‌بندی اقلام حساس به تخلیه الکترواستاتیک (ESD)، ورق‌های رسانا برای الکترونیک و خودرو، و اجزای رسانا در سوخت خودرو و سامانه‌های شارژی (charging) مهم هستند.

به گفته یکی از مدیران شرکت Cabot، دوده‌های Vulcan XC615رسانا و Vulcan XCmax 22 فوق‌رسانا، حفاظت  ESD  و CMA پایینی را ارایه می‌کنند (شکل 1).

 

برگردان: مهندس شیرین عابدی  [email protected]

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله را می توانید در شماره 260 ماهنامه بسپار که در نیمه خرداد ماه منتشر شده است، بخوانید. 

 

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا