اخبار

خوردگی، سالی 10 میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضرر می زند

بسپار می نویسد، به رغم امکان مدیریت 30 درصد خوردگی‌ها خوردگی، سالی 10 میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضرر می زند.


رییس انجمن خوردگی ایران و رییس پژوهشکده حفاظت صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت روز دوشنبه مورخ 25 آذرماه 94 مصاحبه مطبوعاتی با اصحاب رسانه داشتند. دکتر جابر نشاطی که در آستانه کنگره ملی خوردگی در نشستی خبری سخن می‌گفت، افزود: زمانی که واحد صنعتی اجرایی می‌شود عمر مفیدی برای آن لحاظ می‌شود که معمولا 20 تا 25 سال است. اگر به هر دلیلی این واحد در این مدت دچار مشکل شود تصور بر این است که شکستگی در آن ایجاد شده است. یکی از عوامل اصلی عملکرد نامطلوب واحدهای صنعتی پدیده خوردگی است که این پدیده واکنشی میان یک فلز یا یک سیال است که موجب کوتاه شدن عمر مفید واحدهای صنعتی می‌شود.


 وی اظهار داشت: این سیالات می‌تواند آب دریا، گاز ترش، آب ناشی از فرآیندهای برج‌های خنک کننده پالایشگاه‌ها باشد که در صورتی که عملیات خاصی بر روی این سیالات صورت نگیرد منجر به کوتاه شدن عمر مفید واحدهای صنعتی و ایجاد خسارات جانی و مالی خواهد شد. رییس انجمن خوردگی ایران خسارات وارد شده بر واحدهای صنعتی را در دو نوع مستقیم و غیر مستقیم دانست و گفت: خسارات غیر مستقیم چندین برابر بیشتر از خسارات مستقیم است که به سیستم‌ها اعمال می‌شود. به گفته وی در دنیا 8 دهم درصد تا 5 درصد از درآمد ناخالص داخلی صرف رفع خوردگی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: اگر تولید ناخالص داخلی کشور را 400 میلیارد دلار در نظر بگیریم و 3 درصد تولید ناخالص داخلی صرف رفع خوردگی شود حداقل سالانه حدود 10 میلیارد دلار بابت جبران خسارت خوردگی هزینه می‌شود. وی همچنین اضافه کرد: بررسی‌های دنیا نشان می‌دهد که بیش از 20 درصد خوردگی‌های یک کشور در واحدهای صنعتی مربوط به صنایع نفت است. 


جناب آقای دکتر نشاطی با تاکید بر این که مهندسی خوردگی می‌تواند اقدامات پیشگیرانه‌ای برای ایجاد خوردگی ارائه دهد، خاطرنشان کرد: بررسی‌های سال 2000 نشان داده است که تنها با روش مهندسی خوردگی نمی‌توان جلوی خوردگی را گرفت از این رو لازم است الگوی مدیریت خوردگی نیز همراه با مهندسی خوردگی در نظر گرفته شود. وی با بیان این که در واحدهای صنعتی لازم است در کنار کنترل خوردگی، فرآیند مدیریت خوردگی تعریف شود، ادامه داد: بر این اساس رصد و پایش خوردگی تنها محدود به متصدی خوردگی در واحدهای صنعتی نمی‌شود بلکه همه ارکان یک واحد صنعتی نسبت به پایش و رصد خوردگی در واحدهای صنعتی اقدام کند تا از این طریق خسارات ناشی از این پدیده گرفته شود. ایشان یادآور شد: گزارش‌های ارائه شده با اعمال الگوهای مدیریت خوردگی می‌توان تا 30 درصد از هزینه‌های خوردگی را کاهش داد. رییس پژوهشکده حفاظت صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به پروژه‌های اجرا شده در این پژوهشکده اظهار داشت: در این راستا اقدام به طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار مدیریت خوردگی کردیم که استفاده از آن موجب می‌شود تا واحدهای صنعتی هزینه‌های مربوط به خوردگی تجهیزات را برآورد کنند. وی نرم‌افزار پایش خوردگی را از دیگر دستاوردهای این پژوهشکده نام برد و یادآور شد: این نرم‌افزار علاوه بر ارائه روش‌های جلوگیری از خوردگی، تحلیل‌هایی در خصوص عملکرد واحدهای صنعتی ارائه می‌دهد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا