مقالات

داستان سرمایه ها و سرمایه داران ایرانی: مینوی پارس!

بسپار- در سال ۱۳۳۸ شرکت خوراک (سهامی خاص) که سهام آن متعلق به آقایان علی،حسن و جلیل خسروشاهی بود، فعالیت خود را به عنوان اموربازرگانی، واردات و توزیع شیر و غذای کودک، دارو و انواع شکلات و…. آغاز کرد. لازم به توضیح است که این فعالیتها قبل از تاریخ مذکور تحت عنوان تجارتخانه علی خسروشاهی انجام می شده. درسالهای بعد با تاسیس شرکت صنعتی پارس مینو و سپس شرکت صنعتی مینو خرمدره توسط صاحبان شرکت خوراک، این شرکت به توزیع محصولات مینو نیز می‌پرداخت.

 

گروه صنعتی مینو (در حال حاضر شامل: شرکت صنعتی مینو (خرمدره)،شرکت صنعتی پارس مینو،شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی مینو، شرکت شوکوپارس، شرکت پخش قاسم ایران، شرکت قند خرما (شیراز)، شرکت صنایع غذایی مینو شرق(زاهدان)، شرکت صادراتی پرسوئیس،شرکت رهاورد سازندگی (رسا)، شرکت پارس گستر مینو، شرکت خدمات مالی و مدیریت معین آزادگان) با هدف تولید انواع بیسکوییت، شکـــــلات، دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی با سرمایه ۵ میلیون ریال تاسیس و تحت شماره ۶۹۸۰ مــــــــورخ ۱۳۳۸/۷/۲۸ در اداره ثبت شرکتــــها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید.

در سال ۱۳۴۲ عملیات ساختمانی کارخانه آغاز و در سال ۱۳۴۳ کارگاه آبنبات ســـــــازی افتتاح شد کـه بعـدا” به مینو خرمدره منتقل گردید. اواخر سال ۱۳۴۳ کارگاه ویفر، بیسکوییت سازی و لــوازم آرایشی و بهـــــداشتی شروع به کار کرد که پس از آن آدامس دراژه در سال ۱۳۴۶، کارگاه پفک ۱۳۴۷، آدامــس بادکنکی در ســــــال ۱۳۴۸، آدامس استیک در ســــال ۱۳۴۹ و نهایتا” کارگاه تولید سوخاری در سال ۱۳۵۲ به بهـــره برداری رسید و پس از ۱۳۵۲ زمیـــــــن مجاور کارگاه خریداری شد و کارگاه دارویی به آنجا منتقل گردید. تــــــــا سال ۱۳۵۷ مدیــــریت کارخانه به عهده علی خسرو شاهی بود که کارخانه مینو تهران، خرمدره و بخش فــــــــــــروش (شرکت قاسم ایــــران و پرسوییس) تحت پوشش ایشان بود که پس از پیـــــروزی انقلاب اسلامی در اختیار سازمان صنایع ملی ایــــــران قرار گرفت و از سال ۱۳۸۰، ۵۱ درصد سهــــــــــام به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان واگذار گردید. این گروه در حال حاضر متشکل از ۱۲ شرکت حقوقی مستقل است.

 

اسامی شرکت های زیر مجموعه گروه صنعتی مینو بدین شرح می باشد: شرکت صنعتی مینو (خرمدره)،شرکت صنعتی پارس مینو،شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی مینو، شرکت شوکوپارس، شرکت پخش قاسم ایران، شرکت قند خرما (شیراز)، شرکت صنایع غذایی مینو شرق(زاهدان)، شرکت صادراتی پرسوئیس،شرکت رهاورد سازندگی (رسا)، شرکت پارس گستر مینو، شرکت خدمات مالی و مدیریت معین آزادگان

 

درباره موسس مینو

مینو تنها با دو ماشین تولید تافی، یا ماشین آب نبات و یک خط ویفر ۱۷صفحه ای شروع به کار کرد. هنگامی که  تولید در مینو شروع شد و در جلسات برای خرید ماشین آلات جدید تصمیم گیری می شد، همواره تکیه کلام مرحوم خسرو شاهی این بود که ان شاءا.. با خرید ماشین آلات جدید تعداد کارگران ما بیشتر می شود. به نوعی در خرید ماشین های جدید، تعداد کارگران جدید را سرشماری میکرد. همواره برای کارکنان سوال بود که چرا وی در توسعه خطوط، صحبتی از افزایش تناژ تولید و یا سود بیشتر نمی کند. الان که بیش از نیم قرن از آن روزها می گذرد، کسانی که خالصانه به دنبال کارآفرینی و ایجاد اشتغال هستند فارغ از کسب درآمد بشتر،تمام لذتشان به این است که تعدادزیادی را به مجموعه کارآفرینی خود جذب کنند تا بتوانند اسباب معیشت خانواده های بیشتری را فراهم آورند. کسی از وی پرسید که آیا اسم دخترتان مینو است که این اسم را برای کارخانه انتخاب کردید؟ ایشان گفتند نه مینو اسم بهشت است و چون زیباست آن را انتخاب کردم.

کسانی که سال ها در مینو تلاش کرده و جزیی از تاریخچه مینو محسوب می شوند، عبارتند از: اولین مدیر کارخانه حاج حسین خسرو شاهی که از اقوام دور علی خسرو شاهی بود. مرحوم مهندس مشکین پوش هم از نظر من مدیر بسیار موفق و دلسوزی بود. دیگری مرحوم خورشیدی اولین استاد فنی بود که وارد کارخانه شد و مهندس حسابی اولین نفری که در نصب و راه اندازی ماشین آلات مینو نقش اساسی داشت. محمود اسلامی سرپرست و مدیر داخلی کارگاه ها، جلیل کاظمی مسوول انبار ها و مواد اولیه، بزرگ خسرو شاهی مسوول انبار محصول تمام شده و مرحوم اصغر آقا تحصیلدار که کاهای خرید کارخانه را انجام می داد و راننده آقای خسرو شاهی که حدود ۴۰ سال برای کارخانه کار کرد. مصلحی

مسوول بخش تدارکات و ترانسپورت همه ی این افراد و بسیاری دیگر کسانی بودند که شبانه روز برای کارخانه وقت گذاشته و فداکاری کردند.

علی خسرو شاهی دید خیلی عمیقی نسبت به آینده داشت. همه  نمایندگی های محصولاتی را که می گرفت، از شرکت هایی بودند که هم اکنون

نیز در صنعت خودشان پیشرو بازارهای جهانی هستند مثل Boost،Oreal؛sando،nest ، cearl و شرکت های دیگری در زمینه تولید شیرینی و شکلات مانند شرکت مک ویته ( تولید ساقه طلایی، دایجستیو) این شرکت ها جزو هویت ملی کشور هایشان شمرده شده و هر سال جزو چند شرکت اول برتر دنیا معرفی می شوند.

بیش تر محصولات تولیدی مینو در آن زمان اصلا مشابه خارجی نداشتند و وقتی کسی این محصولات را برای اولین بار می دید، حتی اسمشان را هم نمی دانست. آینده نگری، انضباط کاری، احترام ویژه به همه  همکاران و جدیت و صداقت در کار از ویژگی های بارز وی بود. او واقعا مورد احترام بود و به آموزش نیروی انسانی نیز توجه ویژه داشت. در آن زمان حتی برای هر ویزیتور ساده در بدو استخدم حداقل سه ماه کلاس آموزشی برگزار می شد.

حسن خسروشاهی کارآفرین کانادایی ایرانی تبار، متولد ۱۳۱۹ در شهر تهران است. وی اصالتاً اهل شهر خسروشهر تابع استان آذربایجان شرقی است. او مدارک خود در دو رشتهٔ حقوق و اقتصاد از دانشگاه تهران دریافت کرد. او در سال ۱۳۶۰ به کشور کانادا رفت و در شهر ونکوور اقامت گزید و در سال بعد از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای قطعات الکترونیکی خود به نام فیوچر شاپ را ایجاد کرد. تعداد شعبات شرکت وی در آمریکای شمالی به ۱۱۸ می‌رسد. ثروت وی در سال ۲۰۰۸ حدود ۷۷۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

خانواده خسروشاهی یعنی مالکان سابق شرکت های مینو و الوند، هم اکنون در ونکوور کانادا اقامت دارند. هر ایرانی در کانادا بدون شک با نام خسروشاهی و Future Shop آشناست. هر ایرانی تازه وارد یا بهتر بگویم هر مهاجر تازه واردی؛ در همان روزهای اول ورود بارها به اجبار گذارش

به سوپر استورهای Future Shop برای خرید وسایل الکترونیکی و لوازم خانگی می افتد.

علیرغم این همه آوازه؛ اکثریت ایرانیان حتی نام کوچک خسروشاهی را نمی دانند، چرا که خسروشاهی ها با جراید میانه ای ندارند؛ حتی عکس مناسبی از آنان در دست نیست؛ با شهرت طلبی بیگانه اند؛ ولی در عین حال در سکوت به فعالیت های موفق اقتصادی خود ادامه می دهند. خسروشاهی ها(حسن، نزهت و دو فرزند) که سهام دار عمده شرکت صنعتی مینو و گروه سرمایه گذاری الوند و شرکت های دیگر بودند، قبل از سقوط شاه در سال ۱۹۷۸ ایران را به مقصدی نامعلوم ترک می گویند. هیچ کس نمی داند که چه اطلاعات و یا چه تحلیلی باعث شده که آنان کار و کسب موفق و پرسود را که فقط قسمت مینوی آن در همان سال؛ ۳۵۰ میلیون دلار آمریکا فروش داشته را در زمانی قاطعانه ترک گویند که هنوز سقوط شاه برای بسیاری از حکومتیان حتی محتمل نبوده و نمی دانیم که بر آنان چه گذشت و چه مسیری را پیمودند که در انتها در سال ۱۹۸۱ با مهاجرت به کانادا اولین ردپایشان در Vancouver, B.C پیدا و در آنجا مستقر می گردند و سپس در همان سال با تاسیس شرکت سرمایه گذاری Invest investments Ltd قدم به حیطه فعالیت های اقتصادی می گذارند.

اولین فعالیت اقتصادی آقای حسن خسرو شاهی در ۱۹۸۲ با تاسیس اولین شعبه Future Shop در ونکوور آغاز می گردد. این فروشگاه در قیاس با فروشگاه های فعلی بسیار کوچک است و فقط ۴۰۰۰ فوت مربع مساحت دارد و وسایل الکترونیکی آن زمان مانند کمودور را می فروخت

و سپس در طی ایام؛ آرام آرام بر تعداد شعب افزوده و در استان های دیگر نیز شعباتی دایر می نماید.

در ۱۹۹۹ عملیات گسترش فروشگاه به بازار خرده فروشی آمریکا؛ با شکست مواجه گردیده و به اجبار ۳۰ شعبه آمریکایی تعطیل شد. در سال ۲۰۰۱ حاکم بلامنازع کانادا گردید. حدود ۹۰ شعبه، ۷۳۰۰ کارمند و فروش حدود ۲ میلیارد دلار کانادا! در همین سال شرکت Best Buy بزرگ ترین شرکت در زمینه الکترونیک مصرفی در آمریکا پیشنهاد خرید می دهد و در انتهای سال Future Shop با ۵۸۰ میلیون دلار کانادا به تملک شرکت Best Buy در می آید تا این شرکت با ۱۸۰۰ شعبه حرف اول را در بازار کانادا و آمریکا بزند. هنوز بعد از ۴ سال Future Shop درست به همان شکل سابق وجود دارد و گرچه هر دو نام تحت تملک Best Buy می باشد تفاوت محسوسی در ارایه خدمات وجود دارد. شعبات Future Shop خدمات بهتری را عرضه می دارند.

پس از فروش Future Shop؛ حسن خسروشاهی فعالیت های خود را در زمینه مستغلات، خانه سازی، ایجاد زمین گلف، به تملک درآوردن مراکز خرید ورشکسته و بازسازی آنان، خرید مجتمع های مسکونی جهت اجاره و امور درمانی گسترش می دهد.

در سال ۲۰۰۳ از طرف نخست وزیر بریتیش کلمبیا به عنوان سخاوتمندترین حامی یاد می گردد. در سال ۲۰۰۴ نشریه کانادائی Canadian Business در لیست ۱۰۰ نفر ثروتمند کانادا او را در رده ۶۴ با ثروتی معادل ۵۴۰ میلیون دلار کانادا قرار می دهد، در حالی که این ثروت بر

اساس گزارش همین نشریه در سال ۲۰۰۰ معادل ۳۰۰ میلیون دلار کانادا و از لحاظ رتبه ۹۲ گزارش می گردد.

خانم نزهت خسروشاهی در تمام این مدت در بریتیش کلمبیا؛ یک فعال اجتماعی؛ دست اندر کار امور خیریه و نیز هنری بوده و طبق آخرین

اطلاع در سال ۲۰۰۵ به عضویت هیات مدیره رادیو دولتی CBC در آمده است.

آقای بهزاد خسروشاهی، فرزند این خانواده در حال حاضر در تورنتو به عنوان رئیس شرکت داروئی Drug Royalty Corporation که به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خریداری شده است؛ مشغول به فعالیت است. نام او در رتبه هشتم فهرست بیلیونرهای ایرانی که توسط ویکیپدیا و بر اساس

اطلاعات چند منبع معتبر جهانی منتشر شده، دیده می شود. ثروت وی ۵۹۲میلیون دلار برآورد شده است.

خسروشاهی ثروتمندترین ایرانی مقیم کاناداست.

حسن خسروشاهی و خانم نزهت خسروشاهی در حال حاضر در ونکوور در منزلی به مساحت ۱۸۰۰۰ فوت مربع که بر صخره ای مشرف بر English Bay بنا شده است در محله West Point Grey اقامت دارند. در این خانه کتابخانه باشکوهی وجود دارد که دلیلی بر علاقه به کتاب می باشد و نیز تمایل به تملک درآوردن Chapters بزرگ ترین کتابفروشی زنجیره ای کاناداست. گرچه این معامله به سرانجامی نرسید. در حالحاضر مجموعه تحت کنترل این خانواده؛ دارای ۸۰۰۰ کارمند و در آمدی معادل ۲ میلیارد دلار است.

 

گرآوری:فرنام نامور

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا