اخبار

دامپینگ لاستیک های وارداتی صنعت داخلی تایر را تهدید می کند

بسپار می نویسد، عضو انجمن صنفی صنعت تایر کشور گفت: دامپینگ واردکنندگان لاستیک، صنعت داخلی تایر را تهدید می کند.
به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی بنیاد مستضعفان، ارسلان امتعلی به واردات لاستیک های بی کیفیت به کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که عده ای می خواهند با دامپینگ صنعت استراتژیک لاستیک کشور را زمینگیر کنند لاستیک های وارداتی هیچگونه خدمات پس از فروش ندارند و جان مردم را نیز در خطر قرار می دهند.
وی گفت: واقعا برای تولیدکنندگان لاستیک کشور جای سوال است که چگونه واردکنندگان می توانند برای واردات از ارز مبادله ای استفاده کنند، اما تولیدکنندگان داخلی بخاطر بی توجهی وزارت صنایع باید ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند.
عضو انجمن صنفی صنعت تایر کشور تصریح کرد: انتظار صنعت لاستیک کشور این است که وزارت صنایع با برقراری تعرفه های مناسب از ورود این نوع تایرها جلوگیری کند، هرچند در این خصوص مذاکراتی انجام و وعده هایی داده شده اما هنوز هم اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته در حالی که بسیاری از کشورها جهت حمایت از صنایع خود و مقابله با ورود کالاهای چینی تعرفه های سنگینی وضع کرده اند.
وی در ادامه به کمبود نقدینگی در گردش این واحدها اشاره کرد و گفت: صنعت تایر کشور به لحاظ طرح های توسعه ای یک صنعت سرمایه بر است و نیاز به توجه خاص دارد، زیرا تکنولوژی مورد استفاده در صنعت تایر کشور قدیمی است و این واحد ها باید به تکنولوژی تولید تایرهای رادیال سیمی مجهز شوند.
وی گفت: صنعت تایر تا رسیدن به خودکفایی و پس از آن صادرات راه زیادی پیش رو ندارد و این در حالی است که منابع مالی برای توسعه واحدهای فعلی فراهم و تعرفه های مناسب برقرار و عرصه بر واردات تنگ شود زیرا در آن صورت بستر رشد و شکوفایی صنعت داخلی مهیا خواهد شد.
عضو انجمن صنفی صنعت تایر با بیان آنکه سالانه حدود 330 هزار تن انواع تایر در کشور به مصرف می رسد که از این میزان حدود 100 هزار تن وارداتی است، افزود: در کشورمان سالانه حدود 230 هزار تن انواع لاستیک تولید و به بازار عرضه می شود که از این میزان حدود 200 هزار تن به انواع تایر خودرو اختصاص دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا