اخبار

دامپینگ گسترده چینی ها در بازار تایرهای باری و اتوبوسی ایران

بسپار می نویسد، عضو هیات مدیره انجمن صنعت تایر اعلام کرد: با وجود ظرفیت های داخلی مناسب برای تامین نیاز کشور به تایرهای سنگین، همچنان دامپینگ گسترده تایرهای چینی در بازار ایران صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا از انجمن صنعت تایر، حسن خیر با بیان اینکه با وجود چنین شرایطی بتدریج بازار تایرهای باری و اتوبوسی در سیطره کامل تایرهای چینی قرار می گیرد، گفت: با توجه به حساسیت بالای ایمنی در حمل و نقل جاده ای کشور، خطر بزرگی این بخش را تهدید می کند.
دام‍پینگ عبارت است از صادرات یک کالا با قیمت کمتر از هزینه های تمام شده یا به عبارت دیگر فروش کالا در خارج به قیمتی کمتر از قیمت داخلی.
وی با بیان اینکه مقابله با این پدیده خطرناک نیازمند توجه ویژه دستگاه های اجرایی ذیربط است، افزود: در حال حاضر تایرهای باری و اتوبوسی با تعرفه ۱۵ درصدی و استفاده از ارز مبادله ای وارد کشور می شود و این درحالی است که تولیدکنندگان داخلی حتی برای واردات مواد اولیه خود امکان استفاده از ارز مبادله ای را ندارند.
خیر ضمن هشدار نسبت به تاثیر مستقیم تایرهای بی کیفیت چینی در سوانح جاده ای، افزود: طی سالهای اخیر بخش عمده ای از سوانح جاده ای به واسطه استفاده از برندهای غیراستاندارد و بی کیفیت چینی اتفاق افتاده و این امر نشان دهنده نداشتن ایمنی کافی در این تولیدات است.
وی با بیان اینکه واردکنندگان این تایرها به دلیل قیمت بسیار پایین این اقلام از اعتماد مصرف کنندگان ایرانی بالاترین بهره را می برند، افزود: در چنین شرایطی تولیدکنندگان داخلی امکان رقابت نابرابر را نداشته و با چالش های عمده ای مواجه می شوند.
این عضو انجمن صنعت تایر گفت: با توجه به وضعیت فعلی تعرفه های گمرکی، واردات این اقلام در سال جاری رشد ۱۳۰ درصدی را تجربه کرده و در همین راستا تولیدکنندگان داخلی خواستار افزایش میزان تعرفه ها از ۱۵ به ۳۰ درصد شده اند.
مدیرعامل شرکت لاستیک پارس با بیان اینکه افزایش تعرفه ها در کمیسیون ماده یک تصویب ولی ابلاغ نشده است، افزود: همین مساله فرصتی را ایجاد می کند تا واردکنندگان تایرهای بی کیفیت چینی نسبت به ثبت سفارش عمده تا قبل از ابلاغ این مصوبه را در دستورکار خود قرار دهند و در مدت زمان کوتاهی سود هنگفتی به دست آورند.
وی گفت: به عنوان مثال هم اکنون نیاز کشور به تایر سایز ۲۴-۱۲ بالغ بر ۷۵۰ هزار حلقه برآورد می شود و با وجود که ظرفیت تولید داخلی بالاتر از این میزان برآورد می شود، اما همچنان شاهد پایین بودن تعرفه ها برای این سایز و ادامه واردات هستیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا