اخبار

دانشگاه تربیت مدرس در تولید علم اول شد

بسپار می نویسد، رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: پایگاه ISI آخرین آمار تولید علم را گزارش کرده است و این گزارش نشان می دهد که تولیدات علمی ایران مانند سال های قبل همچنان رو به رشد و توسعه است.
به گزارش مهر، دکتر جعفر مهراد افزود: مجموعه مدارکی که در جمهوری اسلامی ایران در ISI از ابتدا تا کنون ثبت و نمایه سازی شده است به ۲۲۳۵۴۹ مدرک بالغ می شود.

مهراد گفت: ایران در سال ۲۰۱۳ تعداد ۲۹۸۴۹ مدرک تولید کرده است. این تعداد در سال ۲۰۱۲ تعداد ۳۰۱۴۷ مدرک بوده است. تفاوت اندکی بین این دو رقم مشاهده می شود، اما واقعیت های آمار تولید علم مبین آن است که میزان تولیدات علمی ثبت شده به نام ایران در سال ۲۰۱۳ در ماه های آتی افزون تر از رقمی خواهد شد که در سال ۲۰۱۲ به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. تأخیر در چاپ و نیز تأخیر در ثبت و نمایه سازی علتی است که همیشه آمار ها نسبت به سال های قبل اندکی کمتر نمایانده می شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اظهار داشت: به همین روال، تولیدات علمی ایران در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی به ترتیب ۲۲۲۰۷ و ۲۸۳۴۲ مدرک بوده است.

وی گفت: امروز که ۸ نوامبر ۲۰۱۴ میلادی برابر با ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۳ است در ۱۰ ماه اول سال میلادی تعداد ۲۱۷۴۴ مدرک توسط پژوهشگران دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایران تولید و ثبت شده است. این رقم نیز مانند ارقام سال های قبل با تکمیل اطلاعات رشد و توسعه خواهد یافت.

مهراد تاکید کرد: آنچه که از روند توسعه تولید علم می دانیم این واقعیت است که در یک دهه گذشته، نظر به توسعه دانشگاه ها و جذب هیأت علمی از یک سو و افزایش رشته های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور از سوی دیگر به افزایش تولید علم کمک کرده است.

مسئول رتبه بندی دانشگاه های کشور و جهان اسلام ادامه داد: مثلا، در سال ۲۰۰۱ میلادی، تعداد تولیدات علمی کشور ۲۰۰۹۷ مدرک بود که این رقم یکباره در سال ۲۰۰۴ به ۵۱۶۱ مدرک افزایش می یابد، همینطور رقم مزبور در سال ۲۰۰۷ به ۱۳۳۸۴ مدرک بالغ می شود.

وی گفت: بر اساس یافته های حاصل از پایگاه ISI، دانشگاه تربیت مدرس در طول سال های تاسیس و با کوشش و تلاش دانشمندان و پژوهشگران با تولید ۳۰۱۸۸ مدرک رتبه اول تولید علم را به خود اختصاص داده است. البته، این رقم و رتبه اول بودن تربیت مدرس قابل توجیه است. این دانشگاه، دانشگاهی است با رشته های تحصیلات تکمیلی که تولید علم در این دانشگاه به تناسب رشته های تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد.

مهراد بیان کرد: رتبه دوم تولید علم از بدو ثبت و نمایه سازی مقالات نشریات معتبر در ISC تاکنون، به دانشگاه آزاد اسلامی تعلق دارد. این دانشگاه بر روی هم و با احتساب تولیدات علمی تمام واحد ها، تعداد ۲۸۴۳۴ مدرک در ISC نمایه سازی کرده است.

سرپرست ISC گفت: رتبه های سوم، چهارم و پنجم به ترتیب به دانشگاه های تهران، علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف اختصاص دارد. میزان کل تولیدات این دانشگاه ها به ترتیب ۲۲۰۷۰ مدرک، ۱۹۹۵۰ مدرک و ۱۳۹۳۲ مدرک است. دانشگاه صنعتی امیر کبیر که از دانشگاه های معتبر صنعتی کشور است، با تولید ۱۲۱۸۵ مدرک رتبه ششم را در اختیار دارد.

وی افزود: دانشگاه صنعتی اصفهان که دانشگاهی است جوان و با کمتر از ۵۰ سال قدمت، با تولید ۱۱۶۲۹ مدرک موفق به کسب رتبه هفتم شده است. رتبه دانشگاه شیراز با شهرت و اعتبار بین المللی که در کل این مدت ۸۹۴۰ مدرک تولید کرده است در بین دانشگاه های تولید کننده علم در رتبه ۸ است.

وی افزود: رتبه های نهم و دهم نیز به ترتیب به دانشگاه علم و صنعت ایران با ۸۷۰۳ مدرک و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ۶۷۱۷ مدرک تعلق دارد.

مهراد اظهار داشت: در حالیکه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور از بدو تاسیس پایگاه استنادی ISI، تعداد ۲۲۳۵۴۹ مدرک به ثبت رسانیده اند، از کل این مدرک تعداد ۱۹۸۲۰ مدرک در رشته مهندسی برق و الکترونیک به رشته تحریر درآمده است.

وی گفت: شیمی چند رشته ای، دومین رشته ای است که در بین رشته های دانشگاهی از انتشارات علمی بیشتر برخوردار است. در این رشته در مجموع ۱۱۸۶۷ مدرک تولید شده است. رتبه سوم تولیدات علمی کشور مربوط به علوم و مهندسی مواد است. در این رشته در ISI، تعداد ۱۰۸۹۸ مدرک به نام دانشمندان و پژوهشگران ایران به ثبت رسیده است. رتبه های چهارم و پنجم به ترتیب به مهندسی شیمی ۸۶۷۵ مدرک و شیمی فیزیک با ۷۵۵۷ مدرک تعلق دارد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علم و فناوری گفت: تقسیم بندی رشته ها توسط ISI انجام می گیرد و بطوریکه در ۵ رشته نخست مشاهده می کنیم تقسیم بندی ها در حالیکه حالت کلی و عمومی دارد به رشته های ریزتر نیز تقسیم شده است. در مجموع ۲۲ رشته در ISI از تقسیم بندی کلی و عمومی برخوردار بوده و تعداد ۲۵۰ رشته فرعی نیز از نظر تحلیل استنادی و مطالعه پیرامون علم سنجی، رصد و پایش علم در دسترس است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا