اخباراخبار ویژه

فرزانه خرمیان، دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات PVC: ظرفیت خاموش در صنعت لوله و اتصالات PVC به بیش از ۶۰ درصد رسیده است

بسپار/ ایران پلیمر چند روز پیش وزارت معاون وزیر صمت در نامه ای به بانک مرکزی خواستار عدم پرداخت وام برای ایجاد ظرفیت جدید در ۳۰ رشته فعالیت شامل ۱۳۷۴ محصولی شد که ظرفیت تولید آنها در کشور به اشباع رسیده است.

سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزیر صمت در نامه‌ای به کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی درخواست کرد نظام بانکی اعطای وام را از صنایعی که در حال حاضر در کشور ظرفیت‌های اشباع دارند و نیازی به ایجاد ظرفیت‌های جدید در آنها نیست، به سمت صنایعی که دارای اولویت سرمایه گذاری هستند، معطوف کنند.

در این نامه اسامی ۳۰ رشته فعالیت بعنوان رشته فعالیت‌های اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا اعلام شده بود. لوله و اتصالات PVC، PE و ظروف یکبارمصرف پلاستیکی در این میان قرار داشتند.

خبرنگار گروه رسانه ای ایران پلیمر از خانم مهندس خرمیان دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات PVC دیدگاه و نظر این انجمن را پرسید. وی گفت: با توجه به ظرفیت های خاموش در صنعت لوله و اتصالات PVC که متاسفانه با اقدامات عالمانه وزارت صمت در کاهش سهمیه خرید مواد اولیه واحدهای تولیدی، به بیش از ۶٠درصد هم رسیده است، به نظر می رسد اگر نتیجه این تصمیم جلوگیری از تکثیر واحدهایی با تولیدات فعلی موجود در کشور است، می تواند مفید باشد.

وی افزود: در شرایط فعلی بهترین سیاست باید در مسیر توسعه و به روز رسانی واحدهای تولیدی قدیمی و فعلی باشد و ارائه تسهیلات به واحدهای جدید تنها باید بر اساس تایید تازگی طرح در تکمیل محصولات فعلی قابل تولید در کشور و با استعلام از انجمن لوله و اتصالات PVC باشد.

از او پرسیدیم آمار اعلامی رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، حاکی از افزایش ۲۹ درصدی ارایه مواد پتروشیمی در بورس کالاست. به نظر شما این آمار واقعی است و این مواد چگونه و به چه مصارفی رسیده اند؟
مهندس خرمیان گفت: در خصوص این مورد باید عرض کنم که با توجه به عدم دسترسی تشکلها به جوامع آماری توزیع، مصرف و صادرات مواد اولیه *به اشکال ابتدایی محصولات میانی * طرف تقاضا در کشور، پاسخگویی دقیق به این سوال مشکل و نیازمند اطلاع از آمار موجود در وزارت صمت، سازمان بورس و گمرکات کل کشور است.
لیکن متاسفانه از زمان اعمال محدودیت خرید برای تولید کننده های واقعی، بخش عمده ای از ظرفیت خرید از بازار حذف شده اما مواد از مسیرهای دیگری باز خریداری شده و در بازار آزاد با قیمتهای گزاف به فروش گذاشته می شود.
تولید کننده هم ناچار ظرفیت کسری تحمیلی خود را از بازار آزاد و از همین رانت دارها خریداری می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا