اخبار

در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تولید شد: پارچه های ضد میکروب با یک پلیمر زیستی

بسپار می نویسد، پژوهشگران دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با نشاندن لایه‌های نانومتری موفق به تولید نوعی پارچه ضد میکروب با حفظ ویژگی‌های اولیه نرمی و رنگ ظاهر شدند.
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آناهیتا روحانی پژوهشگر طرح با اشاره به گسترش استفاده از پارچه‌های ضد میکروب در مراکز درمانی و پوشش بیماران و افراد در معرض بیماری گفت: یکی از چالش‌های تولید الیاف ضد میکروب حفظ نرمی پارچه و رنگ آن بوده است.
وی افزود:‌ در این طرح ما موفق شدیم از روش لایه به لایه برای قرارگیری لایه‌های نانومتری کیتوسان بر روی پارچه پنبه‌ای استفاده کنیم.
روحانی گفت: اساس کار روش لایه به لایه، قرار گرفتن پی‌درپی پلی‌الکترولیت‌های با بار مخالف برای ایجاد لایه‌های نانومتری بر روی سطح پارچه است.
وی تصریح کرد: در این پژوهش از کیتوسان که یک پلیمر زیستی است، به عنوان پلی‌الکترولیت با بار مثبت و از تری‌پلی‌فسفات به عنوان پلی‌الکترولیت با بار منفی استفاده شد به این ‌ترتیب که ابتدا محلول‌هایی از هر دو ماده تهیه و سپس پارچه به صورت متوالی در هر یک از محلول‌ها قرار داده شد.
پژوهشگر طرح گفت: بزرگترین مزیت این روش ساده بودن و برتری دیگر انجام فرآیند در دمای محیط است.
وی با بیان این که چنین فرایندی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است افزود: حلال عمده‌ای هم که در این روش استفاده می‌شود، آب است که در مقایسه با دیگر روش‌ها که معمولاً از حلال‌های آلی استفاده می‌کنند، سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.
روحانی اظهار داشت: در این روش با وجود اعمال پنج لایه بر روی سطح پارچه، قطر مجموع لایه‌ها کمتر از۱۰۰ نانومتر بوده و خواص اصلی پارچه از جمله رنگ ظاهر و زیردست کاملاً حفظ شده است.
وی افزود: نکته قابل توجه در این پژوهش استفاده از کیتوسان به عنوان یک پلیمر زیستی و عامل ضد میکروب است که در مقایسه با دیگر عوامل ضد میکروب مانند نانوذرات نقره، ماده ای زیست‌سازگار، زیست تخریب‌پذیر و دوستدار محیط زیست است و به هیچ وجه سمیت ندارد ضمن آن که بررسی‌ها نشان دهنده خاصیت ضد میکروبی ۹۹ و ۸ دهم درصدی این نوع پارچه بوده است.
پارچه تکمیل شده ثبات و دوام شستشویی مناسبی از خود نشان داده است. این پارچه تکمیل شده قابلیت کاربرد در مصارف پزشکی و بهداشتی از جمله تهیه لباس‌های اتاق عمل با خاصیت ضد میکروب، تولید زخم پوش‌ها، تهیه پدهای بهداشتی دارد.
این پروژه به راهنمایی ناهید همتی‌نژاد و آزاده بشری انجام شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا