اخبار

در پژوهشگاه صنعت نفت تولید شد: پد لکه بر نفت

بسپار می نویسد، محققان پژوهشگاه صنعت نفت موفق به ساخت پدهایی شدند تا لکه های نفتی را از آب و گاز حذف کند.
سعیده تشرفی، مجری طرح حذف لکه های نفتی با فناوری های نوین در پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگو با مهر گفت: در این تحقیقات بنا داریم تا با فناوری نانو و زیستی به پاکسازی لکه های نفتی در سه فاز آب، خاک و هوا بپردازیم.

وی با بیان اینکه این مطالعات در زمینه حذف آلاینده‌های گازی در صنعت نفت است، عنوان کرد: البته این آلاینده ها در گذشته رصد شده اند تا بتوانیم به حذف آنها بپردازیم.

تشرفی با اشاره به آلاینده های شناسایی شده، ادامه داد: آلاینده‌های گازی شامل گازهای سولفور هیدروژن، دی اکسید گوگرد و مونو اکسید کربن هستند که عمده تحقیقات ما مبتنی بر بنزن و زایلن است تا از این طریق بتوانیم این آلاینده‌ها را حذف کنیم.

تشرفی اضافه کرد: در این راستا نانو موادی تولید کردیم که با استفاده از آن آلاینده های گازی همچون هیدروژن سولفور را جذب کند.

تشرفی با اشاره به مطالعات صورت گرفته در فاز آب این پروژه خاطرنشان کرد: در فاز آب شش طرح تحقیقاتی در دستور کار داریم که در این تحقیقات اقدام به تولید نانو موادی برای حذف آلاینده‌هایی همچون ترکیبات کلرو فنول، فنول، آلاینده نیترات که در منابع آب آشامیدنی مطرح است، پلی آروماتیک هیدرو کربن‌ها و فلزات سنگین با تمرکز بر حذف کادمیوم،‌کرم،‌ نیکل و جیوه شده است.

وی حذف لکه‌های نفتی را از دیگر مطالعات این تیم تحقیقاتی دانست و گفت: برای رفع لکه‌های نفتی پدهای جاذب با استفاده از نانو تکنولوژی و زیست فناوری تولید کردیم که امیدواریم بتوانیم با استفاده از این پدها اقدام به رفع لکه‌های نفتی در آب کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا