اخبار

دعوت ستاد نانو برای تدوین استاندارد در ۱۰ حوزه اولویت‌دار از جمله نانوپوشش ها

بسپار/ ایران پلیمر ستاد نانو برای تدوین استانداردها در ۱۰ حوزه اولویت‌دار از محققان دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد با حداقل ۳ سال تجربه کاری دعوت به همکاری کرد.

به نقل از ستاد نانو، روش‌های قابل اتکا برای مشخصه‌یابی نانومواد و اندازه‌گیری خواص و کارایی محصولات فناوری نانو، سنجش و ارزیابی ایمنی نانومواد و محصولات فناوری نانو، از جمله چالش‌های مهم پیش روی توسعه پایدار فناوری نانو هستند که لازمه غلبه بر آنها، تدوین و پیاده‌سازی استانداردهای کاربردی برای نانومواد و محصولات فناوری نانو است.

یکی از برنامه‌های ستاد نانو کمک به تدوین استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو است. این ستاد با استفاده از توان ملی و ظرفیت متخصصین، اساتید و فناوران داخل کشور تا کنون توانسته است ۱۵۸ استاندارد ملی را تدوین کند، این استانداردها در رابطه با موضوعاتی مانند نانو ذرات، نانو حسگرها، نانوپوشش‌های سخت، مدیریت ریسک شغلی، مدیریت و دفع پسماند، ارزیابی سیمت نانو مواد، الکترونیک چاپی، نانوالیاف، منسوجات آنتی‌باکتریال، و … تدوین شده است.

در همین رابطه، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و میکرو اقدام به برگزاری فراخوان مشارکت در تدوین استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو کرده است و طی آن از افراد واجد شرایط شامل اعضای هیات علمی، پژوهشگران، فناوران و صاحبان کسب وکارها دعوت می‌شود، با توجه به اولویت‌های تعیین شده، موضوعات پیشنهادی تدوین استاندارد خود را به این ستاد ارسال کنند.

طرح‌های واجد شرایط و تاییدشده توسط داوران، مورد حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو قرار می‌گیرند.

درخواست‌های ارسالی در مرحله اول در گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو مورد بررسی و داوری قرار خواهد گرفت و در صورت اعلام تایید اولیه، متقاضی باید طرح توجیهی را تکمیل و یک پیش نویس استاندارد مطابق قالب استاندارد به همراه فرم‌های مربوطه آماده کرده است.

موضوعات اولویت‌دار برای مشارکت در این فراخوان شامل “نانوحسگرها با کاربرد در حوزه سلامت”، “نانوحباب‌ها برای کاربرد در تصفیه آب و پساب”، “شوینده‌های مبتنی بر نانو امولسیون”، “نانو کاتالیست‌های خودرو”، “کاشی‌های سرامیکی خود تمیز شونده”، “ارزیابی ریسک و ایمنی نانومواد”، “نانوپوشش‌های سخت و ضد خوردگی”، “نانوپوشش‌های رسانا و عایق حرارت”، “شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی و کم گسیل”و “نانوغشاها” در تصفیه آب است.

مشارکت‌کنندگان باید حداقل مدرک کارشناسی ارشد با حداقل ۳ سال تجربه کاری و تسلط به زبان انگلیسی داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا