اخبار

دفتر توسعه صادرات دانش بنیان در اربیل ایجاد می شود

بسپار می نویسد، در پی برگزاری نخستین نمایشگاه صادرات کالاها و خدمات فناوری نوین و دانش‌بنیان ایران که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط مجمع تشکل‌های دانش بنیان صورت گرفت، ۲۰۰ میلیون دلار کالای دانش بیان به اقلیم کردستان عراق صادر شد.
به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا دلیری، معاون توسعه و مدیریت منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این نمایشگاه را تجربه‌ای ارزنده برای شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور ارائه دستاوردها و توانایی‌های موجود کشور در عرصه‌های علمی و فنی در بازارهای خارجی عنوان کرد.
وی اضافه کرد: هم‌اکنون زمینه برای عرضه و ورود کالاهای دانش‌بنیان ایران در بازارهای کشورهای همسایه فراهم شده است و انتظار می‌رود در سال جاری صادرات در این بخش افزایش یابد.

راه‌اندازی دفتر توسعه صادرات دانش‌بنیان در اربیل
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری، دفتر توسعه صادرات کالاها و خدمات فناوری نوین و دانش‌بنیان در اربیل عراق راه‌اندازی شد. دکتر علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان به مرحله‌ای رسیده‌اند که ظرفیت و امکان صادرات کالاهای خود را یافته‌اند؛ در راستای حمایت از آنها این دفتر راه‌اندازی شد تا کالاهای آنان در خارج از کشور عرضه شود.
وی افزود: دفتر توسعه صادرات برای پیگیری امور پس از نمایشگاه، معرفی شرکت‌های ایرانی به طرف‌های خارجی، شناسایی نیاز بازار عراق و به‌خصوص اقلیم کردستان و همچنین ارتباط دایمی با بخش خصوصی و دولتی اقلیم کردستان در اربیل راه‌اندازی شد. بر این اساس، مقرر شده است پس از برگزاری نمایشگاه نسبت به بازاریابی محصولات و کالاهای ارایه شده توسط شرکت‌های حاضر در نمایشگاه اقدام شود و علاوه بر شرکت‌های فعال در این نمایشگاه، سایر شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی که تمایل به برقراری ارتباط با خریداران و شرکت‌های عراقی دارند، می‌توانند با استفاده از توانایی ایجاد شده در این دفتر نسبت به معرفی و فروش کالای خود اقدام کنند.
وی ابراز امیدواری کرد این کالاها در ۶ ماه آینده وارد بازار عراق شده و شاهد افزایش صادرات کالا‌های دانش‌بنیان به این منطقه باشیم.

بازدید مقامات ایرانی و خارجی از نمایشگاه
علاوه بر بازدید مقامات ایرانی از جمله معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، استاندار آذربایجان غربی، سرکنسول ایران در اربیل، برخی از مقامات کشورهای دیگر از جمله استاندار اربیل، وزیر صنعت، وزیر دارایی، وزیر بازرگانی، وزیر کشاورزی و وزیر داخلی اقلیم کردستان، هیات کنسولی امارات در اربیل، هیات کنسولی قطر در اربیل از این نمایشگاه بازدید به‌ عمل آوردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا