اخبار

لاهوتی: کارت های بازرگانی در شرایطی تعلیق می شود که دولت بازگشت ارز را تعیین‌تکلیف نکرده است

بسپار/ایران پلیمر رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران با اینکه تنها دو درصد از تسهیلات مصوب برای حمایت از صادرکنندگان در بودجه‌های سنواتی در اختیار سازمان توسعه تجارت قرار می‌گیرد، گفت: هنوز تکلیف رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ روشن نشده یا کارت بازرگانی برخی صادرکنندگان تعلیق شده است.

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت ‌و توسعه صادرات اتاق تهران  در جلسه کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران گفت: به گفته رئیس اتاق تهران، گویی دولت یک کارخانه تولید بخشنامه افتتاح کرده و هر روز بخشنامه جدیدی صادر می‌کند.

وی افزود: همین مساله سبب شده که انگیزه فعالان اقتصادی سلب شود. از این رو به نظر می‌رسد، امیدبخشی به فعالان اقتصادی در این جنگ اقتصادی از هر اقدامی مهم‌تر است.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم حمایت از صادرکنندگانی که حائز عنوان نمونه یا ممتاز می‌شوند پرداخت و گفت: موضوع دیگری که وجود دارد آن است که پس از طی فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه و معرفی آنها، این صادرکنندگان فراموش شده و امتیاز ویژه‌ای بابت عملکرد شاخص خود دریافت نمی‌کنند.

وی افزود: اگرچه که قانون نیز اعطای مشوق‌هایی را پیش‌بینی کرده اما این قوانین اجرایی نمی‌شود.

به گفته لاهوتی، البته ما درک می‌کنیم که حمایت از صادرکنندگان نیازمند منابع مالی است و هنگامی که این منابع در قوانین بودجه سالانه لحاظ می‌شود و در پایان سال تنها دو درصد از آن در اختیار سازمان توسعه تجارت قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: این سازمان دیگر ابزاری برای حمایت در اختیار نخواهد داشت ولی دولت باید خود را در مقابل صادرکنندگان و اعطای مشوق‌های بودجه موظف بداند.

به گفته لاهوتی، واقعیت این است که امروز تولیدکنندگان و صادرکنندگان نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی هستند؛ آن هم در شرایطی که مواجهه با مسایل حاکم بر اقتصاد ایران، صادرکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی را فرسوده می کند.

او به ذکر مثالی پرداخت و گفت: هنوز تکلیف رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ روشن نشده یا کارت بازرگانی برخی صادرکنندگان تعلیق شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال پیش‌رو با گشایش‌هایی که اتفاق می‌افتد، زهر این مشکلات کمتر شود.

اکسپورتنا 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا