اخبار

دکتر ترکمان در گفت و گو با روزنامه دنیای اقتصاد: صادرات به عراق، همچنان محبوب و جذاب

بسپار/ ایران پلیمر دنیای اقتصاد می نویسد، درخصوص اوضاع صادرات به کشورهای همسایه با محوریت عراق در گفت‌وگویی با دکتر سعید ترکمان به این موارد پرداختیم. وی عنوان کرد: رشد قیمت دلار در بازار آزاد در هفته‌های اخیر موجب شده افزایش جذابیت صادرات محصولات ایرانی به کشورهای همسایه تقویت شود آن‌هم در شرایطی که قیمت‌ها در بازار داخلی در این بازه زمانی رشد چندانی نداشته اگرچه هم‌اکنون شاهد افزایش قیمت مواد اولیه هستیم.

به‌صورت دقیق‌تر شاهد هستیم که قیمت دلار آزاد در چند هفته اخیر نزدیک به ۱۵ درصد افزایش یافته است که به معنی ارزان‌تر تمام‌شدن قیمت‌های صادراتی ایران برای خریداران در کشورهای همسایه است. هرچند بحث ناآرامی‌ها در بازار عراق واقعیتی است که جذابیت فعالیت‌های اقتصادی را در مناطق جنوبی عراق کاهش داده است.

البته این داده اثرات متناقضی بر بازارهای صادراتی داشته است. مثلا مشکلات حمل‌ونقل در مناطق جنوبی و حتی مرکزی در عراق، موجب شده کالاهایی که از بنادر جنوبی عراق به این کشور وارد می‌شوند، با مشکلات بیشتری همراه شوند ولی در مناطق شمالی این کشور همچون اقلیم کردستان عراق، تمایل بیشتری به خرید کالا از ایران (و ترکیه) پیدا شده است. این داده در کنار افزایش قیمت دلار آزاد موجب شده جذابیت خرید محصولات ایرانی در اقلیم کردستان عراق افزایش یابد. به وضوح شاهد رشد تقاضای صادراتی در مناطق شمالی عراق هستیم که می‌تواند یک محرک مهم برای رشد صادرات به این منطقه باشد.

البته نگرانی‌ها در مناطق جنوبی در بین مردم و تجار ایران و عراق افزایش یافته است اگرچه این تردیدها بیشتر به بازار داخلی عراق بازمی‌گردد. وی درخصوص نقل‌وانتقال ارزی بین دو کشور نیز عنوان کرد: تغییر بزرگی در شرایط نقل‌وانتقال ارز بین ایران و عراق با رویکرد مراودات ارزی از مسیر صرافی‌ها رخ نداده است و تنها رشد قیمت دلار را باید در این موارد مهم ارزیابی کرد. هم‌اکنون مسیرهای مختلفی برای انتقال ارز به‌صورت فیزیکی یا حواله وجود دارد که به نسبت قبل تغییر خاصی را شاهد نیستیم هرچند که تغییری اگر وجود داشته باشد در نوسان قیمت دلار تخلیه شده است اگرچه در مورد دورنمای قیمت دلار نمی‌توان اظهارنظر خاصی داشت.

ترکمان درخصوص وضعیت بازار داخلی هم عنوان کرد: چیزی که در بازار داخلی مشهود است را باید در رونق فاز تولید مشاهده کرد که در آمارهای معاملات مواد اولیه در بورس‌کالا هم قابل رهگیری است اگرچه رونق صادرات با توجه به نوسان قیمت دلار و همچنین بهبود تقاضا در بازار داخلی را باید در این خصوص مدنظر قرار داد آن هم در شرایطی که همراه با رشد قیمت‌ها، تقاضای داخلی (برای مواد اولیه) نیز افزایش یافته است.

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا