اخبار

دکتر گرمابی، نماینده صنعت پلیمر کشور در مجلس: صادرات‌محوری و اجرای درست اصل ۴۴ از الزامات است

بسپار می نویسد، دکتر حمید گرمابی عنوان کرد باید به صادرات‌محوری، اجرای درست اصل ۴۴ و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر توجه کرد.
نماینده مردم نیشابور و فیروزه در جلسه هم‌اندیشی تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که شب گذشته در سالن تشریفات شهرستان نیشابور برگزار شد؛ عنوان کرد: مبحث صادرات‌محوری یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد، یکی از راه‌هایی که به نظر می‌رسد درست باشد تشکیل یک کنسرسیوم است ما در مجلس از وزارت خارجه خواستیم که سفارت‌خانه‌ها در این زمینه فعال‌تر باشند.
وی ادامه داد: ما در منطقه‌ای قرار داریم که بازار بکری دارد و می‌تواند برای ما بازار خوبی برای باشد.
گرمابی گفت: یکی از مشکلات ما اقتصاد دولتی ماست و این که اصل ۴۴ درست اجرا نشده و قطعا یکی از مواردی که باید پیگیری شود، درست اجرا کردن اصل ۴۴ است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: خوشبختانه در شرایط پسابرجام علی‌رغم بی‌انصافی‌هایی که گاهی می‌شود باید بگوییم قطعا برجام شرایط مناسبی را برای فعالیت‌های اقتصادی، صنعتی و تولیدی فراهم کرده گرچه ایده‌آل نیست ولی از قبل بهتر است.
وی افزود: ما در صنایع خود نیاز به یک بازنگری در مباحث مختلف داریم و یکی از مواردی که کمتر به آن توجه می‌شود توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و حتی استارتاپ‌ها است.
گرمابی با بیان این که در بازار رقابت بین‌المللی نیازمند توسعه هستیم، اظهار کرد: در برنامه توسعه ششم دیده شده که یک ارتباط مناسب بین نرخ تورم، بهره بانک‌ها و سود تسهیلات باشد که در ۵ سال آینده این فاصله کم شود.
معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور نیز گفت: آنچه در حوزه اشتغال به ذهن متبادر می‌شود تقویت اشتغال در حوزه صنعتی و تولید صنعتی است؛ البته این به این معنی نیست که در سایر حوزه ها اشتغال نداریم و نمی‌توانیم داشته باشیم و در حوزه‌های کشاورزی، خدمات و بازار، گردشگری و… نیز می توانیم اشتغال ایجاد کنیم اما بخش عمده‌ای از این بار و تلاش بر دوش صاحبان صنعت است.
سعید شیبانی افزود: در این هم‌اندیشی‌های تولید و اشتغال از اقتصادهای مبتنی بر دانش‌بنیان نباید غفلت کنیم؛ در شرایط فعلی با رقابت‌های گسترده و زمان کمی که ما داریم با دانش می‌توان بهره‌وری و اشتغال را افزایش داد.
وی عنوان کرد: تنظیم یک رابطه متناسب با بانک‌ها نیز یکی دیگر از اقداماتی است که باید صورت گیرد و این رابطه باید تسهیل شود و اگر لازم است اصلاح قوانین انجام شود و رابطه معقولانه و عادلانه‌تری به وجود آید.
شیبانی با بیان این که تحقق شعار سال کار دشواری است ولی یک رسالت ملی است؛ گفت: خروج سالم از بروکراسی سنگین و پیچیده نیز یکی دیگر از موارد است که بخشی از آن به دستگاه‌های اجرایی و بخشی به اصلاح ضوابط در مجلس و بخشی از آن نیز به خود صاحبان صنایع برمی‌گردد که باید برای اصلاح روند پافشاری کنند. 

محمد جواد محبی سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت نیشابور نیز با ارائه گزارشی از این اداره در سال ۹۵، عنوان کرد: ۷۵ جواز تاسیس ۷۵ داشتیم و بالغ بر هزار و ۷۶۳ نفر اشتغال‌زایی؛ ۱۷ پروانه بهره‌برداری در سال ۹۵، داده شده که ۳۶۶ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و اشتغال ۱۹۶ نفر را به همراه داشته است.

منبع: ایسنا خراسان

[EasyDNNnewsLink|94]

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا