اخبار

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تعاون خواستار امکان صدور تینر به همراه رنگ صادراتی شد

بسپار به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران می نویسد، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تعاون ایران خواستار امکان صدور تینر به همراه رنگ صادراتی به میزان حداکثر یک سوم رنگ صادراتی برای واحدهای تولیدی صادرکننده رنگ شد .


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران رضا علیخانزاده گفت: با توجه به دشمنی استکبار جهانی با ایران اسلامی که هر روز چهره جدیدی از آن رخ می نماید . توجه به تولیدات صادرات محور و بخصوص صادرات محصولاتی که در زنجیره های پائین دستی صنعت نفت و گاز می باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در این راستا رنگ یکی از محصولات پائین دستی صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی می باشد که علی رغم وجود ظرفیت ها و پتانسیل های فراوان صادراتی متاسفانه با صادرات محدود آن مواجه هستیم بطوریکه میزان صادرات در سال ۱۳۹۲ ، ۶۶۶/۲۶ تن و به لحاظ ارزش ۶۸۶/۶۹۶/۸۰ دلار بوده است و این در حالی است که کشور ترکیه در همسایگی غربی ما که از نفت بی بهره می باشد بیش از ۱۲ برابر ، صادرات رنگ داشته است .


وی افزود: توجه خاص به مشکلات این صنعت می تواند شرایط توسعه صادرات را در پی داشته باشد . در این آسیب شناسی چند نکته اساسی و محوری مورد اشاره است . از جمله مهمترین موانع موجود ، دستورالعمل های ستاد مباررزه با قاچاق  کالا و ارز است . آن ستاد تولید کننده رنگ را ، در ردیف تولید کننده یا صادر کننده مشتقات نفتی قرار داده و ضوابط حاکم بر ایشان را بر ضوابط صادر کننده رنگ حاکم کرده است . باید توجه کرد از الزامات صادرات رنگ ، صادرات تینر است . ضمن آنکه صادرکننده رنگ برای اخذ مجوز صادرات تینر باید یک پروسه یکساله و حتی بیشتر را طی کند تا بتواند تینر را همراه رنگ صادر نماید . ضمن آنکه تأمین برخی از مواد اولیه وابسته به مشتقات نفتی از طریق بورس و بر اساس نرخ های FOB  خلیج فارس ، صورت می پذیرد و هم اکنون که قیمت نفت کاهش یافته است کماکان مشتقات نفتی با قیمت های قبلی عرضه می شود .


علیخانزاده بیان داشت: بر این اساس مشخصا پیشنهاد می شود هر تولید کننده و صادر کننده رنگ بتواند تینر مورد مصرف در رنگ را حداکثر به میزان یک سوم رنگ و به همراه رنگ صادر کند و به هنگام صادرات نیز فقط بر اساس نمونه برداری انجام شده از محموله صادراتی ، مجوز صادرات تینر داده شودو هرگونه مغایرت در نمونه برداشته شده از محموله با اظهار صادر کننده ، می تواند منجربه اقدام قانونی برای متخلف شود.  بنحویکه اگر در ساخت تینر صادراتی از مشتقات نفتی یارانه ای استفاده شده  باشد، به میزان سه برابر نرخ مصوب خلیج فارس جریمه و یا هر اقدام دیگری بعمل آید.


به گفته وی لازم به ذکر است هم اکنون برای صادرات تینر می بایست فرمول ساخت ارائه شود  و این فرمول توسط کارگروهی با نمونه برداری از محل تولید کنترل می شود . پس از تائید فرمول در آزمایشگاه ، برای هر واحد تولیدی فرمول بنام استاندارد تینر آن واحد ، تعریف می گردد و این تائیدیه به واحد تولیدی ابلاغ و با ابلاغ آن  واحد تولیدی می بایست برای اخذ مجوز خوشنامی اقدام نماید  پروسه اخذ فرمول استاندارد حدود نه ماه و پروسه اخذ خوشنامی نیز حدود ۶ تا یک سال زمان می برد و سپس صدور تینر امکان پذیر میشود . البته در زمان صدور نیز می بایست فرمول ساخت را که از اسرار یک واحد تولیدی است و حقوق مالکانه معنوی و مادی بر آن مترتب است را در اختیار گمرک اجرائی قرار داده و سپس نمونه برداری و انطباق با فرمول انجام و بعد از آن اجازه صادرات داده شود  . البته قبل از وصول جوابیه آزمایشگاه برای واحد های خوشنام امکان صادرات نیز میسر است .


حال با این فرآیند طولانی و مشقت بار اگر رنگ خاصی را مشتری درخواست نماید که نیازمند تینر خاصی بنابر نوع رنگ مورد نیاز باشد ، مجددا این پروسه طولانی باید طی شود تا امکان صدور تینر مرتبط با رنگ درخواستی فراهم گردد .

 

، 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا