اخباراخبار ویژه

راهکاری برای ضد شرگی کیلرهای چوب با نانو

بسپار/ایران پلیمر یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان پوشش‌های شفاف بر پایه آب مخصوص چوب (کیلر) حاوی نانوذرات جهت بهبود خواص ضد شرگی تولید کرده است.

 کیلرهای نانویی تولید شده از سوی این شرکت فناور با ایجاد سطحی زیبا و براق و یکنواخت روی چوب موجب افزایش طول عمر و ماندگاری چوب رنگ شده می‌شوند که این امر به‌ دلیل وجود نانوذرات در این کیلرها است و وجود این نانو ذرات موجب شده استفاده از آن کاهش هزینه‌ها، کاهش خطر آتش‌سوزی و کاهش آلودگی به‌دلیل استفاده از آب و حذف تینر را به دنبال داشته باشد.

همچنین این پوشش‌های نانویی قابلیت شستشو داشته و زیرلایه‌ای مناسب برای پوشش‌های مختلف است. از سوی دیگر کیلرهای نانویی بسیار سریع خشک می‌شوند و در برابر سایش و اصطکاک با اجسام خارجی بسیار مقاوم هستند. این کیلرها فاقد هرگونه بوی تند و نامطبوع بوده و برای استفاده در محیط‌های صنعتی و خانگی بسیار مناسب هستند.

افزودن نانوذرات به این محصول خاصیت ضد شرگی در این محصول را فراهم کرده است. همچنین با اضافه شدن نانوذرات به کیلر از میزان ته نشین شدن آن نیز کاسته شده است.

کیلرها معمولا بر دو نوع براق و مات دسته بندی می‌شوند. برخی کیلرها پایه آب نیستند و از تینر به عنوان رقیق‌کننده برای آنها استفاده می‌شود. مزیت کیلرهای پایه آب نسبت به انواع کیلرهای دیگر که با تینر رقیق می‌شوند این است که خطرات آنها کمتر بوده و موجب بروز سرطان در مصرف‌کننده نمی‌شوند.

به نقل از ستاد نانو، کیلر پایه آب که به‌عنوان پوشش محافظتی روی سطوح چوب به کار می‌رود که یک پوشش مقاوم روی سطوح رنگ شده ایجاد و از سطوح در برابر آب، نور خورشید و شرایط جوی محافظت می‌کند. این محصول با آب رقیق و به راحتی با قلم مو روی سطوح چوبی استعمال می‌شود.

 

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا