اخبار

رایانه‌های پلاستیکی با نمایشگر هایی کاملا منعطف

بسپار می نویسد، نسل جدیدی از ترانزیستورها ساخته می شود که با بهره گیری از آنها رایانه های پلاستیکی مجهز به صفحه نمایشگر نازک قابل لوله شدن تولید خواهد شد.
به گزارش مهر، محققان انستیتو ملی علوم مواد ژاپن از مدتها پیش بر روی این فناوری کار کرده و حالا مدعی هستند که تا رسیدن به هدف نهایی خود فاصله چندان زیادی ندارند.
آنها برای نیل به این چشم انداز به سراغ تازه ترین دستاوردهای مرتبط با دانش ترانزیستورهای ارگانیکی نوری رفته اند. از این قطعات در نیمه هادی های ارگانیکی استفاده می شود که وظیفه شان تقویت سیگنال های ضعیف الکترونیکی است. از آن گذشته این قطعات قابلیت دریافت و انتشار نور را هم دارند.
ترانزیستورهای ارگانیکی OFET با هدف تولید تجهیزات الکترونیکی ارزان قیمت برای دستگاههای الکترونیکی قابل انعطاف به کار گرفته می شوند.
تحقیقاتی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته به پیشرفت های چشمگیر در زمینه تولید تجهیزات نوری ارگانیکی با عملکرد قابل توجه منجر شده است و نکته مهمی که در این خصوص مطرح می شود ارزان قیمت بودن این نگرش جدید است.
محققان به این واقعیت اشاره می کنند که با تکیه بر این فناوری جدید، نسل جدیدی از نمایشگرها طراحی خواهد شد که نه تنها بازده نوری آنها در سطح قابل قبولی خواهد بود بلکه به واسطه انعطاف پذیری چشمگیری که دارند در بسیاری از تجهیزات انعطافی به کار گرفته خواهد شد.
همچنین استفاده از این ترانزیستورها در نسل بعدی سیستم های ارتباطات نوری از جمله سیستم های لیزری کار را برای مهندسان بسیار راحت خواهد کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا