اخبار

رشد بازار جهانی الیاف شیشه به خصوص الیاف سنتزی

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار می نویسد، طبق تحقیقات انجام شده توسط Research and Markets بازار جهانی الیاف شیشه به خصوص الیاف سنتزی در سال ۲۰۲۰ به ۱۴۰۲۴۰ میلیون دلار خواهد رسید. این رشد طبق محاسبات CAGR معادل با ۶/۴۶ درصد از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۲۰ می باشد. پیش بینی می شود این رشد سریع بیشتر در آمریکای شمالی و اروپا به دلیل پیشرفت مصرف محصولاتی نظیر لباس‌های محافظت کننده، تقویت مواد و تجهیزات محافظتی پرتابی (ballistic protection) می باشد.
افزایش تقاضا برای مواد سبک وزن و وسایل نقلیه‌ی با مصرف سوخت بهینه و سبک، یا مواد چندسازه‌ای پیشرفته (advanced composite materials)، نیاز به افزایش ایمنی و امنیت، رشد صنعت حمل و نقل و … نیاز به الیاف سنتزی را شدت می بخشد. تجهیزات محافظتی (protective equipment) ، کاربردهای امنیتی، محافظت های پرتابی (ballistic protection) و صنعت خودرو بیشترین کاربرد را در مصرف الیاف شیشه و الیاف سنتزی دارا می باشند. تجهیزات دارویی، دریایی، ورزشی، انرژی بادی، رگ های فشاری (pressure vessel) و صنعت مواد تقویت کننده سایر کاربردهای غالب مصرف کننده ی این الیاف می باشند. آرامیدها، پلی اتیلن‌های با جرم مولکولی بسیار بالا یا UHME و پلی اکریلونیتریل نیمه اکسید شده یا POA ها انواع پرمصرف این الیاف سنتزی می باشند.
الیاف شیشه از الیاف بسیار ظریف از جنس شیشه تولید می شوند. این الیاف سبک وزن و بسیار قوی و محکم می باشند. اگرچه، خواص استحکامی این مواد کمتر از الیاف کربن بوده و سفتی کمتری نسبت به این الیاف را دارا می باشد. البته الیاف سنتزی برای موادی که تردی کمتری داشته و مواد اولیه ی نسبتا کم قیمت مورد استفاده قرار می گیرند. در مقایسه با فلزات، استحکام توده در مقایسه با وزن الیاف شیشه بهینه تر بوده و به راحتی با فرآیندهای قالب گیری قابل تولید می باشد. الیاف کربن رشته های بسیار نازکی از کربن بوده اگرچه از جمله مواد بسیار قوی بوده و بسیار سبک وزن نیز می باشد. آرامیدها الیاف سنتزی ساخته شده از بسپارهای پلی آمیدی حلقوی (aromatic) بوده و به دو گروه پارا آرامید و متاآرامید تقسیم بندی می شوند. تولید عمده‌ی الیاف آرامید مربوط به آمریکای شمالی می باشد. انتظار می رود مصرف الیاف آرامید در کشورهای آسیا و اقیانوسیه طی سال های آینده رشد چشمگیری داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا