مقالات

رشد بیش از پیش صنعت آمیزه سازی در اروپا

برگردان:آناهیتا هماوند
در جدیدترین گزارشAMI،۵۰ شرکت بزرگ آمیزه سازی اروپا مورد بررسی قرار گرفته اند که در اینجا نگاهی کوتاه به این گزارش و چگونگی تغییر و سازمان یابی دوباره شرکت¬های آمیزه ساز خواهیم داشت .
در چهارسال گذشته، رشد صنعت آمیزه سازی به ویژه در زمینه آمیزه های گرمانرم، در اروپا چشمگیر بوده است. آمارها نشان می-دهند که شرکتهای آمیزه ساز در سال ۲۰۱۳ نسبت به چهارسال گذشته با رشدی ۳۰ درصدی و همچنین فروشی بالغ بر یک میلیارد دلار، یکی از بازارهای پررونق و اقتصادی اروپا را به خود اختصاص دادهاند.
در اروپا بیش از ۱۵۵ شرکت آمیزهساز به صورت مستقل مشغول به فعالیت هستند که این عدد شامل شرکتهایی که محصولات خود را برپایه مواد ضایعاتی و بازیافتی تولید میکنند، نمیشود. علاوه براین عدد، شماری دیگر از این شرکتها در زمینه فرآیندهای پلاستیکی مشغول به فعالیت هستند. Lab Radio در اسپانیا، نمونه ای از این شرکتهاست که به تولید آمیزه های پلی¬آمیدی به منظور استفاده در صنایع خودروسازی میپردازد و یاRosa Group در ایتالیا که به تولید آمیزه های پلی پروپیلنی می¬پردازد.
به طورمعمول شرکتهای آمیزهساز به تولید قطعات پلاستیکی در اندازههای کوچک و متوسط و در حجم بالا و به صورت سفارش-های گسترده میپردازند. از مزایای این شرکتها می¬توان به موارد زیر اشاره نمود:
۱)برطرفسازی نیازهای ویژه بازار با توجه به طراحی خاص
۲)پاسخ سریع به نیازهایی همچون تغییرکیفیت و رنگ محصول باتوجه به نیاز بازار
۳)خدمات پشتیبانی و ضمانت گسترده
۴)بسته¬بندی¬های متنوع همراه با طراحیهای ویژه و فنی
تمام موارد بالا از دیدگاه آمیزهسازان در حوزه فرآیندهای پلاستیکی مطلوب به نظر میرسد. امروزه تلاش این شرکتها برای رشد بیشتر، یافتن توانایی برای تصرف بیشتر بازار بسپارهاست.
بنابراین تعداد زیادی از این شرکتها به رقابت گسترده، برای کسب جایگاه بزرگتری در بازار بسپارها میپردازند که این مورد از طریق سرمایه¬گذاری و برنامه¬ریزیهای اقتصادی (بلند مدت و کوتاه مدت) در این زمینه میسر میشود. شکل ۱ سهم هریک از کشورهای اروپایی را در ساخت آمیزهها در سال ۲۰۱۳ نشان میدهد.
در این صنعت، محصول با هزینه کمتری تولید میشود و تقاضای بالای این دسته از محصولات ناشی از کسب سود زیاد است. به طورکلی سرمایه گذاری در زمینه آمیزه های بسپاری بیشترین سودآوری و حجم معاملات آن هم با کمترین خطر ورشکستگی و از دسترفتن سرمایه همراه است.

شکل۱.
ازدلایل موفقیت این شرکتها از یک سو می¬توان به پاسخ سریع آنها به نیازها و تقاضاهای جدید و متنوع بازار و از سوی دیگر پیش¬بینی و درک نیاز بازار اشارهکرد. هرچند تمام شرکتهای آمیزهساز مورد بحث صرفا مربوط به حوزه بسپار نمی باشند اما در اروپا، اکثر شرکتهای یاد شده در این زمینه مشغول فعالیت هستند. البته شرکتهای آمیزه ساز در حوزه بسپار شامل شرکتهایی که مشغول به تولید آمیزههایی با استفاده از مواد بازیافتی و ضایعاتی هستند، نیز میشود. نمونه این شرکتها Ravago استکه در این زمینه (آمیزه سازی با استفاده از مواد بازیافتی و ضایعاتی) موفق به تولید آمیزه هایی خاص با فناوری ویژه شده است. این شرکت در جایگاه بالاتری نسبت به شرکت بزرگ و موفق Polymer chemie قرار دارد. درواقع Ravago نخستین شرکتی است که به طور همزمان، به تولید آمیزه هایی برپایه مواد بازیافتی و همچنین موادخالص و بالا دست میپردازد.
امروزه بسیاری از شرکتهای دیگر نیز از روند شرکت Ravago پیروی میکنند، هرچند که اختصاص اینکه چه سهمی از سرمایه مربوط به حوزه آمیزهسازی برپایه مواد بازیافتی باشد کاملا وابسته به محصول و خواص مورد انتظار و همچنین تقاضا و نیاز بازار است.
یکی از بزرگترین شرکتهای صنعتی آلمان دراین حوزه Polymer Chemie است که از لحاظ میزان حجم تولید، رتبه دوم را به خود اختصاص میدهد، هرچند از نظر حجم معاملات در ردههای پایینتری قرار میگیرد چه اساس تجارت آن برپایه آمیزههای ضایعاتی و بازیافتی است. اگرچه در پنج سال اخیر برای رفع این مورد شرکت دوباره سازماندهی شده و آمیزههای ضایعاتی آن از بخش آمیزههای PVC و آمیزههای فنی جدا شدهاند.
سومین شرکت بزرگ اروپایی دراین حوزه Inno-Comp در مجارستان استکه تولید آن درسال بالغ بر۶۵۰۰۰ تن میباشد. این شرکت در سال ۱۹۹۹ با تولید پلیاولفینها و همچنین آمیزههای پلیپروپیلنی شروع به فعالیتنمود. در سال ۲۰۰۸ نیز شعبه دیگر ان در جمهوریچک، تاسیسشد که به تولید آمیزههای بسپاری میپردازد و تمام سرمایهگذاری دراین زمینه متمرکز شدهاست. این صنعت با هدف رفع نیاز حوزههای ساختمانی و خودرو تاسیس شده است.
مطابق گزارش تحلیلی AMI شرکتهای ALbis و Schulman به ترتیب رتبههای چهارم و پنجم صنایع بزرگ اروپا را به خود اختصاص میدهند که هر دو شرکت نیز به تولید انواع آمیزههای پلیپروپیلنی و سایر بسپارهای مهندسی میپردازند.
طبق گزارش AMI،طی چهارسال گذشته سطح M&A(ادغام و حق مالکیت صنایع)،برای صنعت آمیزهسازی نسبتا پایین بوده است که دلیل آن مالکیت خاص و انحصاری شرکتهای تولید کننده همچون P Group ایتالیا و انحصار تولید آمیزههای پلی-پروپیلن درسال ۲۰۱۰ است.
و در نهایت نام ده شرکت امیزهساز اروپایی که بیشترین میزان حجمتولید را در سال ۲۰۱۳ داشتهاند به ترتیب در زیر امدهاست:
۱) Ravago Holding
۲) Polymer-Chemie
۳) Inno-Comp
۴) Albis Plastic
۵) Schulman Europe
۶) Sirmax
۷) Industrie Polieco MPB
۸) Lamplast di Aldo Redaeli
۹) So.F.Ter
۱۰) Akro-Plastic
مرجع:
Compounding World, Europe’s technical compounders, Market report, Page: 13-17, April 2014

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا