اخبار

رشد صنعت بازيافت پلاستيك و اهمیت سرمایه گذاری در این حوزه

بسپار می نویسد، صنعت بازيافت پلاستيك در اروپا بسيار گسترده بوده و شامل بسياري از محصولات پلاستيكي و بسياري از كاربردها از صنايع فرآيندي مختلف مي باشد. طبق گزارش منتشر شده از AMI، تعداد 993 بازيافت كننده در اروپا معرفي شده و تصوير واضحي از توانايي هاي بازيافتي اين قاره معرفي شد. اين تعداد بازيافت كننده‌ي معرفي شده در بازيافت محصولات پلاستيكي بسته بندي، ساختماني، كشاورزي، خودرويي، منسوجات، محصولات WEEE (waste electrical and electronic equipment) و بسياري از محصولات ديگر فعال مي‌باشند.
تقريبا تمامي پلاستيك هاي موجود قابل بازيافت بوده، اگرچه، به تكنولوژي هاي مختلف و هزينه هاي نسبتا بالا نياز دارد. بيشترين بسپاري كه در اروپا بازيافت مي شود، HDPE بوده كه 64 درصد مكانهاي بازيافت به اين بسپار اختصاص دارد. بسپارهاي LDPE و PP نيز از جمله بسپارهايي هستند كه پس از HDPE بيشترين آمار بازيافت را دارا مي باشند.
993 مكان بازيافت معرفي شده در AMI، در غرب و جنوب اروپا قرار دارند. آلمان در بين ساير كشورهاي اروپايي پيشتاز بوده چراكه 20 درصد كارخانه هاي بازيافت را به خود اختصاص داده است. اين مساله به دليل قوانين موجود اين كشور و هدف گذاري هاي آن بوده كه اين كشور را در صنعت بازيافت در اروپا پيشرو كرده است. پس از آلمان كشورهاي ايتاليا و انگلستان قرار داشته كه 13 درصد كارخانه هاي بازيافت در اروپا به اين كشورها تعلق دارد. اگرچه هنوز فاصله ي بسياري بين اين كشورها و آلمان از لحاظ پيشرفت در ميزان حجم بازيافت وجود دارد. سرمايه بازگشتي حاصل از بازيافت براي آلمان مقدار قابل توجهي بوده كه مقدار كمي آن در گزارش AMI اعلام نشده است. اين حجم از سودآوري براي اين كشور، ساير كشورها نه تنها در اروپا، بلكه تمام دنيا را بر آن داشته تا هدف گذاري بيشتري بر صنعت بازيافت خود داشته باشند.
لازم به ذكر است كه صنعت بازيافت، بدون كمك جامعه امكان پذير نمي باشد. اولين مراحل بازيافت از خانه ها و با تفكيك انواع زباله (تر، خشك، شيشه، پلاستيك، كاغذ و …) آغاز مي شود. به همين دليل، تبليغ و ايجاد آگاهي در اين زمينه كمك بسزايي به رشد فرهنگ بازيافت خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا