اخبار

رشد منفی صنعتی برای سومین فصل متوالی/ زمستان هم رشد منفی داریم

بسپار می نویسد، رئیس اتاق تهران با اشاره به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در خصوص رشد صنعتی گفت: رشد صنعتی کشور برای سومین فصل متوالی منفی شد و انتظار داریم رشد صنعت در زمستان هم منفی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود خوانساری در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به گزارش جدید پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی که به سفارش اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران تهیه شده است، گفت: رشد منفی تولیدات صنعتی در سومین فصل سال ۹۴ در مقایسه با فصل پاییز سال ۹۳ به میزان ۲۴.۸ درصد منفی بوده است که حکایت از بروز رشد منفی تولیدات صنعتی در سومین فصل متوالی دارد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: شاخص تولیدات صنعتی برای نه ماهه سال ۹۴ معادل ۱۱ درصد رشد منفی را نشان می‌دهد، ضمن اینکه رشد فروش واحدهای صنعتی در ۹ ماهه سال ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل، با رشد منفی ۱۹ درصدی مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی یک ماه و نیم زودتر از گزارش بانک مرکزی به دست اتاق بازرگانی تهران می‌رسد، تصریح کرد: در یکسال اخیر در تمامی بخش‌های صنعتی کشور به جز صنایع دارویی و غذایی و آشامیدنی، آمارها منفی بوده است، ضمن اینکه ادامه روند واردات در کشور نیز بسیار نگران‌کننده است، چراکه بخش عمده‌ای از واردات را مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای بخش تولید تشکیل می‌دهد که بر این اساس تداوم آن در سه فصل گذشته و البته در پاییز سال جاری نسبت به سال قبل، این روند منفی نشانگر این است که نباید انتظار برای فصل زمستان، رشد مثبت صنعتی را تجربه کنیم.

به گفته خوانساری، نگرانی فعالان اقتصادی این است که در سه ماهه چهارم سال جاری نیز رشد بخش صنعت کشور منفی باشد؛ همانطور که استمرار رشد منفی تولیدات صنعتی در فصل پاییز حکایت از تعمیق رکود دارد و لازم است که سیاستگذاران و برنامه‌ریزان اقتصادی و صنعتی کشور توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند.

وی اظهار داشت: با توجه به کاهش تقاضای داخلی لازم است که برای تقویت و تسهیل صادرات کشور و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها فکر جدی از سوی دولت صورت گیرد، چراکه تنها راهی که می‌توان از رکود خارج شد، این است که صادرات تقویت شود. بنابراین پیشنهاد ما به دولت این است که راه‌هایی را در نظر گیرد که بتواند منجر به افزایش صادرات غیرنفتی کشور شود.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در ادامه با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور و هیات همراه به فرانسه و ایتالیا گفت: ۳۰ سال منتظر خرید هواپیما برای ایران بودیم، چراکه در حمل و نقل کشور، ناوگان بسیار فرسوده است و امید می‌رود با آمدن این هواپیماها، ناوگان هوایی کشور به روز شود، این در شرایطی است که هواپیمایی هما در قبل از انقلاب، یکی از هفت شرکت برتر هوایی دنیا به شمار می‌رفت که اکنون رده آن به بالای ۱۰۰ رسیده است که نشان از نامناسب بودن این ناوگان دارد.

خوانساری خاطرنشان کرد: ایران سالانه ۶ میلیارد دلار به شرکت‌های هواپیمایی برای جابه‌جایی مسافران می‌پردازد که امید می‌رود این قراردادها که به صورت اجاره به شرط تملیک است، بعد از ۸ سال بتواند ایران را مالک هواپیماها کند. در این سفر البته قراردادهایی نیز در حوزه معادن و خودرو و انرژی به امضا رسیده است که امیدواریم البته نقش بخش خصوصی در آینده، از این قراردادها بیشتر شده و بتواند از فاینانس های خارجی نیز بهره‌مند شود.

وی اظهار داشت: سفر رئیس‌جمهور چین به ایران منجر به عقد قراردادهای مناسبی در حوزه حمل و نقل ریلی شد که اکنون عقب‌ماندگی بسیاری در آن وجود دارد، بر این اساس امیدواریم با توجه به قراردادهای امضا شده در حوزه قطارهای تندرو بتوانیم گام‌های مثبتی در این زمینه برداریم.

خوانساری به حضور ۴ هیات تجاری از کشورهای چک، اسلواکی، ترکیه و اتریش در اتاق بازرگانی تهران اشاره و تصریح کرد: تعدادی از مذاکرات منجر به عقد قرارداد شده است که البته امید می‌رود ارتباط ما با هیات‌های تجاری قطع نشود.  

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا