اخبار

حجم معاملات انواع محصولات پلیمری هفته گذشته ۱۱۵ درصد رشد کرد

بسپار / ایران پلیمر حجم معاملات انواع محصولات پلیمری هفته گذشته رشد ۱۱۵ درصدی را تجربه کرد و سبب شد ۶۲ هزار و ۱۲۳ تن از مواد اولیه پلیمری در بورس کالا دادوستد شود.

بازار محصولات پتروشیمیایی هفته‌ای افزایشی را پشت سر گذاشت. این میزان افزایش در داده‌های موثر معاملاتی، به گونه‌ای رخ داد که تلخی سقوط هفته ماقبل آن را تا حد زیادی تسکین بخشید.

بازار مواد اولیه پلیمری طی هفته گذشته چنان ارقام افزایشی را در کارنامه خود به ثبت رساند که شروعی بسیار جذاب را برای بهمن ماه سال جاری ترسیم می‌کند. حجم معاملات انواع محصولات پلیمری طی هفته گذشته رشد ۱۱۵ درصدی را تجربه کرد و سبب شد ۶۲ هزار و ۱۲۳ تن از مواد اولیه پلیمری در بورس کالا طی هفته گذشته مورد دادوستد قرار بگیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد این میزان از حجم معاملات بیشترین مقدار طی ۱۵ هفته گذشته تاکنون به شمار می‌رود و نقطه امیدبخشی برای بازار محصولات پلیمری به حساب می‌آید.

بخش اعظم این میزان افزایش از مسیر رشد تقاضا رهگیری می‌شود. چرا که طی هفته گذشته میزان تقاضا به ۸۳ هزار و ۹۳۲ تن رسید که حکایت از رشد ۱۵۱ درصدی نسبت به هفته ماقبل دارد. محرک اصلی رشد میزان تقاضا از کانال ۳۳ هزار تنی هفته ماقبل به میزانی بیش از ۸۳ هزار تن را می‌توان در نوسان‌های کاهشی بهای ارز رهگیری کرد. چرا که سبب افت قیمت‌های پایه برای هفته گذشته شد. این مطلب نه تنها رکود تقاضا را التیام بخشید، بلکه توانست سبب رشد حجم معاملات هم شود. در نهایت ۷۱ درصد از حجم عرضه‌های هفته گذشته مورد دادوستد قرار گرفتند که بیشترین میزان طی ۷ هفته گذشته تاکنون به شمار می‌رود.

اوضاع دادوستدهای محصولات پتروشیمی نیز نشان از جریان افزایشی داده‌های اثر گذار دارد. به طوری که در معاملات هفته گذشته حجم دادوستد انواع محصولات شیمیایی به ۳۰ هزار و ۷۶۰ تن رسید که حکایت از رشد ۲۷.۴۸ درصدی را دارد. در این بازار نیز محرک اصلی رشد حجم تقاضا به شمار می‌رود. چرا که میزان تقاضا با ۳۵ درصد افزایش به ۳۹ هزار و ۶۹۲ تن رسید که بیشترین مقدار طی ۶ هفته گذشته تاکنون به شمار می‌رود.

تنها داده‌ای که در این بازار رخسار افزایشی نداشت و افت ناچیز ۱.۱۷ درصدی را تجربه کرد، میزان عرضه‌ها بود که ۳۹ هزار و ۳۸۰ تن طی هفته گذشته به ثبت رسید. برآیند همه این داده‌ها سبب شد که در معاملات هفته گذشته ۷۸ درصد از حجم عرضه‌ها مورد دادوستد قرار بگیرد که بیشترین مقدار طی ۱۴ هفته گذشته تاکنون است.

فعالان بازار بر این اعتقاد هستند که افت محسوس قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی طی هفته گذشته آن هم در حالی که ریشه در نوسان‌های کاهشی بهای ارز دارد، توانسته است روزنه‌ای امیدبخش برای فعالین بازار باشد.

 

نیپنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا