Description: http://inpia.ir/Admin/upload/banners/payon_l1.png

رقابت پروفیل پی‌وی‌سی جدید داخلی با نمونه‌های با کیفیت خارجی

بسپار می نویسد، برای نخستین بار در خاور میانه، پروفیل‌های پی‌وی‌سی در و پنجره با استفاده از نانوذرات، توسط شرکت آریا پلیمر پیشگام به تولید صنعتی رسید

بهره‌گیری از نانوذرات در ساخت این محصول منجر به افزایش 5/2 برابری استحکام ضربه نسبت به استاندارد نمونه‌های تولیدی در کشور شده است.

شرکت آریا پلیمر پیشگام از پیشتازان ترویج فناوری نانو در صنعت پلیمر کشور است که از سال 1387 با بهره‌گیری از جمعی از متخصصان پلیمر مشغول به ارائه مشاوره پلیمری، تولید کامپاندهای مهندسی شده، تدوین دانش فنی و فناورری تولید محصولات ویژه بوده است. این شرکت در سال‌های اخیر به عنوان کارگزار ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری در صنعت پلیمر کشور معرفی شده است.
بهبود کیفیت محصولات پلیمری مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی، به دلیل تماس مستقیم آن با زندگی روزمره مردم، یکی از اهداف مهم این شرکت است. در تولید این محصول جدید، با بهره‌گیری از فناوری نانو، بسته افزودنی خاصی در ترکیب مواد اولیه پروفیل پی‌وی‌سی وارد شده است که علاوه بر افزایش چشمگیر استحکام ضربه، خواص حرارتی آن نیز بهبود یافته است. کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت تمام شده محصول در کنار خصوصیات ذکر شده مورد توجه تولیدکنندگان پروفیل‌های پی‌وی‌سی قرار گرفته است.
به گفته مهندس جواد مفتخریان، استفاده از بسته حاوی ترکیبی از نانوذرات و حامل‌های ویژه، استحکام ضربه پروفیل‌های پی‌وی‌سی را بیش از 5/2 برابر استاندارد بهبود داده است. استحکام ضربه عاملی تعیین کننده در مطلوب بودن خواص مکانیکی محصولات پلیمری خصوصا پروفیل‌های در و پنجره پی‌وی‌سی سخت است.
وی در ادامه افزود: «در تولید این محصول، طراحی پارامترهای فرآیندی و حامل‌های مهندسی نانوذرات به گونه‌ای صورت گرفته که بتوان تنها با استفاده از درصد ناچیز ترکیبی از نانوذرات، بیشترین بهره را از ویژگی‌های منحصر بفرد آن‌ها جهت بهبود کیفیت پروفیل‌های مذکور دریافت کرد.»
استفاده از فناوری نانو در تولید پروفیل برای اولین بار در کشور و خاورمیانه انجام شده است. بهبود خواص حرارتی و کاهش هزینه تمام شده پروفیل¬های تولیدی از برتری‌های دیگر این محصول در مقایسه با نمونه‌های رایج در کشور است. از این‌رو، این محصول قابلیت رقابت با محصولات مشابه اروپایی و آمریکایی را دارد.
مفتخریان در توضیح نحوه تاثیرگذاری نانوذرات بر محصول عنوان کرد: «اندازه بسیار ریز نانوذرات انتخابی و سطح ویژه بالای آن‌ها، عامل ایجاد مکانیزم حفره‌سازی در ساختمان نانوکامپوزیت می‌شود. این مکانیزم، انرژی رشد ترک را که عامل اصلی ایجاد شکست در پروفیل‌هاست، هدر داده و آستانه شکست محصول مذکور را ارتقا می‌دهد. در نهایت این ویژگی منجر به افزایش چشمگیر استحکام ضربه پلیمر پی‌وی‌سی نهایی شده است.»
وی در پایان ضمن تشکر از حمایت‌های مالی و معنوی ستاد توسعه فناوری نانو و همکاری صمیمانه مدیریت گروه صنعتی کایکو- جناب مهندس پایروند و تیم تحقیقاتی این شرکت با مدیریت مهندس سرلک، عنوان کرد: «نظر به خواص متنوع نانوذرات و ایجاد ویژگی‌های ممتاز در پلیمرهای گوناگون با بهره‌گیری از آن‌ها، این شرکت پس از موفقیت در اجرای این طرح، سعی در بومی‌سازی نانوکامپوزیت‌ها در دیگر صنایع پلیمری کشور، همچون سیم و کابل، خودرو سازی و بسته‌بندی دارد.»


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *