اخبار

روشی ساده، ارزان، قابل رقابت و ایمن برای تولید نانوالیاف در مقادیر انبوه

بسپار می نویسد، روشی ارزان برای ساخت نانوالیاف که جنس آن‌ها بسپارهایی از مواد طبیعی نظیر پروتئین ها یا از بسپارهای ساخت دست انسان می باشد، توسط محققینی در دانشگاه شیکاگو یافت شد. نانوالیاف در کاربردهای داروسازی برای ساخت زخم پوش ها و یا ترمیم بافت‌های بدن، داروها، ترمیم دیوارهای سلول و ارسال مستقیم دارو به محل مورد نظر استفاده می شود. این روش جدید که ریسندگی مغناطیسی (magnetospinning) نام دارد، روشی آسان، ایمن و قابل رقابت برای تولید مقیاس انبوهی از نانوالیاف که در مواردی می توانند در بسیاری از مواد نظیر سلول زنده و داروها جاسازی شوند.
فرآیند ایجاد شده این امکان را فراهم می کند که هرکسی نانوالیاف با کیفیت بالا بدون نیاز به تجهیزات گران قیمت را تولید کند. این مساله تنها به معنی کاهش قیمت نبوده بلکه برای صنعتگران و محققین امکان تجربه ی ساخت نانوالیاف را بدون نگرانی از میزان سرمایه خود ایجاد می کند. بر خلاف سایر دستگاه های ریسندگی الیاف، بسیاری از دستگاه هایی که در این فرآیند استفاده می شوند ساده هستند. به طور کلی، تجهیزات مورد نیاز هرکس برای تولید نانوالیاف، یک آهن ربا، یک موتور کوچک و یک سرنگ می باشد.
در مقیاس آزمایشگاهی، با یک سری تجهیزات دست ساز می توان در عرض چندین ثانیه قرقره ای حاوی صدها لیف ساخت. بسپاری که ذوب یا در یک محلول تبدیل به مایع شده است با اکسید آهن زیست سازگار و یا ماده ی مغناطیسی دیگری مخلوط شده و در یک سوزن قرار داده می شود. سپس این سوزن در نزدیکی یک آهن ربا که بالای صفحه ی دایره ای چرخانی ثابت شده است، قرار می گیرد. به محض عبور آهن ربا از نوک سوزن، یک قطره از بسپار سیال به بیرون کشیده شده و به آهن ربا متصل می شود. این عمل یک رشته نانولیف ایجاد کرده که روی صفحه ی چرخان در حال حرکت می باشد. این وسیله می تواند در هر دقیقه ۱۰۰۰ دور کار کرده که این زمان برای تولید ۵۰ کیلومتر نانوالیاف فوق نازک کافی می باشد. با تغییر بسپار مورد استفاده می توان نانوالیافی از جنس های مختلف تولید کرد. با این روش می توان نانوالیافی با طراحی به خصوص برای استفاده در دیواره ی سلول نیز تولید کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا