اخبار

روش پرداخت یارانه بخش تولید اعلام شد

بسپار می نویسد، ماه‌ گذشته خبری مبنی بر «پرداخت پنج درصد از سود بازپرداخت تسهیلات بانکی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل توسط وزارت صنعت» اعلام شد، اما چگونگی و زمان آن مشخص نشده بود که علی صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت در این باره توضیح داد و اعلام کرد اگر امسال مبلغی بابت پرداخت یارانه به تولید پرداخت شود، تحت عنوان یارانه بازپرداخت تسهیلات بانکی در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌گیرد.

در این خصوص حسین ابویی مهریزی معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز توضیحاتی ارائه کرد و درباره چگونگی پرداخت این مبلغ گفت: قرار شده است هر مبلغی که بابت پرداخت یارانه به بخش تولید در سال جاری پرداخت شود، تحت عنوان یارانه بازپرداخت تسهیلات بانکی در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد.

ابویی با بیان اینکه دستورالعمل اجرایی این موضوع در حال تهیه و تدوین است، اظهار کرد: به این ترتیب به هر مقداری که یارانه به بخش تولید پرداخت شود، تا 20 برابر آن می‌توان از این طریق تسهیلات داد، چراکه هر مقداری که تسهیلات داده شود، ما باید سالانه پنج درصد از سود این تسهیلات را بدهیم.

وی افزود: البته پرداخت این سود به صورت سالانه انجام می‌شود، یعنی با توجه به اینکه این موضوع در سال 1394 تصویب شده است، به صورت سود تسهیلات پرداخت می‌شود و در صورتی که سال آینده نیز تصویب شود، بازهم پرداخت خواهد شد.

معاون وزیر صنعت درباره اینکه بالاخره قرار است یارانه به خود وزارت صنعت،معدن و تجارت داده شود یا از طریق سیستم بانکی به صورت سود تسهیلات در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد، اظهار کرد: به هر حال هر پولی که در بودجه مصوب شود برای آن مباشری در نظر گرفته می‌شود که این موضوع با توافق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است.

ابویی ادامه داد: به این ترتیب پول از بودجه دولت و سازمان مدیریت که وظیفه بودجه ریزی را بر عهده دارد وارد حساب سازمان مباشر شده و آن سازمان بدون جابه‌جایی یک ریال در محلی که مصوب شده آن را استفاده خواهد کرد.

وی با بیان اینکه به هر حال چه کسی قرار است به عنوان مباشر این حوزه باشد، اظهار کرد: من فکر نمی‌کنم که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بخواهد به جز مسوولیت کلیات بودجه و تخصیص آن وظیفه مباشر را هم داشته باشد.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به اینکه اگر یارانه بخش صنعت امسال نیز محقق نشود، چه اتفاقی برای این سودها خواهد افتاد؟ گفت: به هر حال زمانی که پولی نباشد منابعی وجود ندارد که بتوانیم این سودها را تامین کنیم، اما اگر یارانه بخش هم محقق نشده مطمئن باشید که دولت هم دوست نداشته که چنین اتفاقی بیفتد و چاره‌ای نبوده است. به هر حال ما هم در دولت هستیم و باید به هم کمک کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا