اخبار

روش جدیدی برای پایدارسازی امولسیون‌ها توسط محققان پیشنهاد شد

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار می نویسد, محققان روش جدیدی برای پایدارسازی امولسیون ها توسعه داده اند. محققان دانشکده مواد دانشگاه ETH Zurich به سرپرستی Professor Lucio Isa نوع جدیدی از ذرات سیلیکا را جهت پایدارسازی امولسیون ها توسعه داده اند. امولسیون ها را می توان با استفاده از امولسیفایر های مختلف مثل مواد سطح فعال ، پلیمر ها یا پروتئین ها پایدار کرد. 

در اوایل دهه ۱۹۰۰ دانشمندان انگلیسی (S.U.Pickering, W.Ramsden) نشان دادند که امولسیون ها را می توان با استفاده از ذرات جامد بسیار ریز مثل ذرات کروی سیلیکا (SiO2) پایدار ساخت. در این فرایند ذرات بطور خود بخود وارد شده و در فصل مشترک بین دو مایع قرار می گیرند. آنها بصورت یک محافظ در اطراف قطرات قرار می گیرند و مانع اختلاط آنها می شوند. بنابراین امولسیون بصورت پایدار باقی می ماند. تاکنون دو نوع از این ذرات برای پایدار سازی سامانه های مختلف مورد نیاز بود. ذرات دارای سطح آبدوست برای پایدار سازی امولسیون های روغن در آب و ذرات دارای سطح آبگریز برای پایدارسازی مخلوط های آب در روغن قابل استفاده می باشند.

 محققان ETH سطح کره های کوچک سیلیکا را که قطر آنها یک تا شش میکرون می باشد زبر کردند و نانو ذرات سیلیکا را بر روی آن قرار دادند. در نتیجه گوی های کوچکی به شکل تمشک ایجاد می شود. آنها قادرند زبری سطح را در یک روش کنترل شده تغییر دهند. در مقاله ای که این محققان در مجله Nature Communications منتشر کردند ، آنها نشان دادند که می توانند هر دو نوع امولسیون را با یک نوع ذره تمشک شکل پایدار سازند. اگر ابتدا ذرات به فاز روغن اضافه شوند و سپس فاز آبی اضافه شود یک امولسیون آب در روغن تشکیل می شود. برعکس اگر ابتدا ذرات را در آب حل کنیم آنها می توانند یک امولسیون روغن در آب (قطرات ریز روغن دیسپرس شده در آب) را نیز پایدار سازند. بنابراین این ذرات ، مواد چند کاره برای ایجاد امولسیون می باشند. زبری سطح این ذرات باعث کاهش تحرک آنها در سطح قطرات می شود. این ذرات دارای کاربرد های زیادی در صنایع شیمیایی ، غذایی ، داروسازی و آرایشی می باشند.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا