اخبار

رییس کل بانک مرکزی از ارز تک نرخی تا 10 روز آینده می گوید

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام قطعی شدن تغییر نرخ ارز 1226 تومانی، از اعلام نرخ جدید ارز (تک نرخی) تا 10 روز آینده خبر داد و گفت: کمبود ارزی برای تک نرخی شدن ارز نداریم.
بسپار به گزارش مهر می نویسد، محمود بهمنی در جمع خبرنگاران در خصوص سیاست تک نرخی کردن ارز و اظهارنظرهای فراوانی که این روزها در این زمینه صورت می گیرد، گفت: باید اجازه بدهند تا سازمان‌های ذیربط در این زمینه اظهارنظر کنند و نمی توان گفت که کسانی از بخش های مختلف مانند سازمان غله بیایند، در این زمینه سخن بگویند.
رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در ارتباط با برنامه های جدید دولت در زمینه ارائه نرخ جدید ارز، اظهار داشت: ما در این زمینه اقداماتی را انجام داده ایم ولی هنوز کسی نمی داند که چه نرخی تعیین شده است.

کسی از نرخ جدید خبر ندارد

بهمنی با تاکید بر اینکه نرخ جدید ارز در زمان معین خود اعلام خواهد شد، در زمینه احتمال شکست این سیاست بانک مرکزی همچون دفعات قبلی، ادامه داد: سیاست تک نرخی کردن ارز چرا باید شکست بخورد؟

وی تصریح کرد: وقتی ما به اولویت‌های اول و دوم ارز می دهیم، خیلی از اولویت‌ها وارد بازار می شود ولی وقتی ما می گوییم خودمان می دهیم و هر میزان که در بورس نیاز داشتند ، قطعا نرخ آزاد کاهش می یابد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در ارتباط با اینکه آیا اعمال سیاست اولویت بندی در ارائه ارز به معنای مشکل در تامین و یا ذخایر ارزی است؟ گفت: ما در این زمینه مشکلی نداریم.

مشکلی در تامین ارز نداریم

به گفته بهمنی، دلیلی ندارد که وقتی منابع ارزی کشور مناسب است ما در شرایط تحریمی بخواهیم ارز خود را از دست بدهیم. ما بایستی فکر کنیم ممکن است مدت طولانی بخواهیم با این ارز کشور را اداره کنیم و ممکن است برای اینکه یک مدتی بخواهیم قیمت را خیلی کاهش دهیم، این کار را انجام دهیم، پس این کار درست نیست.

وی با بیان اینکه لزومی ندارد در این شرایط ما برای هر کالایی ارز بدهیم، در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که آیا ممکن است شرایط سال گذشته و نوسانات قیمت بازار ارز در سال گذشته دوباره تکرار شود؟ خاطر نشان کرد: من بعید می دانم.

پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز مرجع قدیم و جدید به کالاهای اساسی

وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در ارتباط با اینکه آیا شما موافق راه اندازی بورس ارز هستید و در این باره اختلاف نظری با وزارت امور اقتصادی و دارایی ندارید؟ تصریح کرد: ما تابع تصمیمات اکثریت هستیم و در شورا و جلسات گرفته می شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه یا ما باید مابه التفاوت ارز 1226 تومانی را به برخی اقلام مانند گندم و جو بدهیم و نباید برای چند قلم کالای مهم تر همان ارزی را بدهیم که می خواهیم به سایر کالاها نیز بدهیم.

بهمنی توضیح داد: ما برای واردات چهار- پنج قلم کالا مثل گندم و جو نباید همان ارز را بدهیم که همه کالاها مثل خودرو می خواهند بگیرند. ما نمی خواهیم که قیمت نان یا گوشت یا مرغ را بالا ببریم و این‌ها چهار- پنج کالای اساسی هستند که در واردات آنها می توانیم به واردکننده کمک کنیم تا یک مدت فرایند ذخیره سازی ما کامل شود و آن وقت این ملاحظه را حذف می کنیم.

تغییر نرخ ارز 1226 تومانی قطعی شد

وی با اعلام اینکه نرخ ارز 1226 تومانی حتما تغییر خواهد یافت، افزود: تاریخ دقیق اعلام نرخ جدید ارز را نمی توانیم اعلام کنیم. وی در عین حال اعلام کرد تا 10 روز آینده نرخ جدید مرجع ارز اعلام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال دیگر مهر در این زمینه که اگر ارز تک نرخی به زودی اجرا شود، صرافی ها زیر بار این نرخ خواهند کرد؟ گفت: این موضوع به صرافی ها ارتباطی ندارد. اینکه در گذشته اختلاف قیمت ایجاد شد، باید شرایط تحولات بین المللی را نیز در نظر بگیریم. در همین حال، اگر صادرکننده ما ارز را در بورس بیاورد و ما هم ارز خود را به بورس بدهیم آنها مجبور می شوند که این رقم را بپذیرند و صرافی ها ممکن است با تفاوت یک تومان یا پنج ریال ارز را عرضه کنند.

خبرگزاری مهر چهارشنبه گذشته گزارش داده بود: آیا باید با ارز مرجع 1266 تومانی برای همیشه خداحافظی کرد، باید منتظر ماند و دید دولتمران اقتصادی سرانجام چه نسخه‌ای برای ارز خواهند پیچید ولی حداقل انتظار از آنان این است که در این باره سراسیمه و شتابزده تصمیم‌گیری نکنند.

در همین حال، حمید صافدل معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در گفتگو با مهر با بیان اینکه به زودی بانک مرکزی نرخ ارز جدید مرجع را اعلام می‌کند، گفت: نرخ جدید ارز نه 1226 تومان فعلی و نه نرخ بازار آزاد است بلکه نرخی بین این دو خواهد بود، بر همین اساس بانک مرکزی در حال جمع‌بندی نهایی به منظور اعلام نرخ جدید ارز مرجع است.

بانکها را نباید تکه تکه کنیم

رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه که به تازگی برای انتزاع برخی اختیارات بانک کشاورزی از وزارت امور اقتصادی و دارایی به وزارت جهادکشاورزی مباحثی در مجلس مطرح شده است، نظر شما در این باره چیست؟ تصریح کرد: بانک‌ها را نباید تکه تکه کرد. فردا ممکن است سایر بخشها نیز بیایند و بگویند مسئولیت دیگر بانک‌ها را نیز به آنها بدهیم.

بهمنی اظهار داشت: ما اعتقاد داریم که باید در این زمینه هماهنگ عمل شود و اگر دست هر کسی باشد، نظارت خودمان را تشدید خواهیم کرد که کوچکترین استفاده ای از اینکه بانکی بخواهد برود زیرنظر وزارتخانه یا سازمانی، نشود. بایستی اصول تبیین شده بانک مرکزی را رعایت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا