اخبار

رییس اتاق بازرگانی تهران: ارز ۵ نرخی کسب و کار را با مشکل رو به رو کرد

بسپار/ ایران پلیمر رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وجود ۵ نوع نرخ ارز در کشور، گفت: نرخ ۵ گانه ارز مشکلاتی برای اقتصاد و فعالان کسب و کار به وجود می‌آورد.

مسعود خوانساری در چهل و سومین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه قیمت ارز به یک مسئله عمده تبدیل شده است، گفت: همه تصمیمات حول این محور است و باید تصمیم جدی در این مورد گرفت که ارز را از مقوله‌های اقتصادی جدا کرد، تا ارز کار خودش را انجام دهد و اقتصاد هم کار خودش را انجام دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون ۵ نرخ ارز وجود دارد،‌گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی، نیمایی، سنا، مسافری و ارز آزاد ۵ نرخ ارز را تشکیل می‌دهند و طبیعی است که در چنین وضعیتی تصمیم‌گیری به خصوص در حوزه کسب و کار، کار بسیار مشکلی است بنابر این باید برای این موضوع تصمیمی قطعی و جدی گرفت.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وضعیت کشور ترکیه در سال جاری در مورد کاهش ۹۰ درصدی ارزش پول ملی این کشور، به خبرنگار فارس گفت: اما این کشور چنین مشکلاتی نداشت و همچنان اقتصادش می‌چرخد.

خوانساری اظهار داشت: اگر تحریم‌ها هزار مشکل برای کشور ما داشته باشد، اما یک فایده دارد و موقعیت خوبی است تا خودمان را از اتکاء به نفس نجات دهیم و با شناخت دقیق از پتانسیل‌های داخلی تصمیم‌گیری کنیم.

وی افزود: همین اتفاق برای ترکیه در سال ۸۰ افتاد ترکیه در آن زمان ۳ میلیارد دلار صادرات داشت و اکنون صادراتش به ۱۶۰ میلیارد دلار رسیده، ما قطعاً پتانسیل‌های صادراتی بسیار زیادی داریم که می‌توانیم از آن استفاده کنیم، اما تمام تصمیماتی که الان گرفته می‌شود، به جای اینکه مشکلات را حل کند، صادرات را با مشکل مواجه می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به یک مطالعه کارشناسی در اتاق تهران گفت:‌ نزدیک ۵۷۰ میلیارد دلار واردات کشورهای همسایه ما مثل عراق، پاکستان، روسیه و … است که ما تنها ۱۸ میلیارد دلار صادرات به این کشورها داریم، در حالی که پتانسیل صادراتی ما بسیار بیشتر است، اما برای افزایش آن شرط و شروطی لازم است و باید موانع صادراتی برداشته شود.

خوانساری گفت: قطعاً با این قیمت‌هایی که اکنون در ارتباط با ارز ایجاد شده می‌توانیم در بسیاری زمینه‌های صادراتی موفق باشیم.

وی با بیان اینکه این روزها شکایت‌های زیادی از مشکلات اقتصادی در محافل مختلف وجود دارد،‌گفت: به تازگی مشکلات به بحث صدور کارت بازرگانی با ابلاغ بخشنامه‌های متعدد رسیده و تا ماه گذشته صدور کارت بازرگانی به روز صورت می‌گرفت، اما امروز حدود ۱۴۰۰ تقاضا پشت خط مانده که امیدواریم هر چه زودتر این موضوع رفع شود.

خوانساری با بیان اینکه اگر چه شبکه‌ها و رسانه‌های خارجی به ناامیدی دامن می‌زنند، گفت:‌ مهمتر از این‌ها مشکلات داخلی، دیر تصمیم‌گیری‌ها، عدم تصمیم‌گیری‌ها و خود تحریمی است که مشکلات را بیشتر می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه مدتی است که در هند و چین سفیر نداریم، گفت:‌ همچنین دو وزارتخانه بی‌وزیر مانده و تعدادی از وزارتخانه‌ها بلاتکلیف هستند و مشخص نیست که وزیر آنها می‌ماند یا خیر که این موضوعات هم باید حل شود.

وی همچنین اظهار داشت: با جهش ناگهانی نرخ ارز بعد از نوروز ۹۷ اتاق بازرگانی با انجام پژوهشی نظرسنجی درباره مسائل اقتصادی انجام داد که نشان می‌دهد، بیش از ۷۰ درصد از فعالان اقتصادی نسبت به آینده خوش‌بین نیستند و انتظار آنها از آینده اقتصاد آن است که وضعیت از اکنون بدتر خواهد شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا