اخبار

رییس کنفدراسیون صادرات پیشنهاد کرد: استرداد ۵۰ درصدی مالیات بر ارزش افزوده سال ۹۸ صادرکنندگان

بسپار/ ایران پلیمر محمد لاهوتی درباره تعیین تکلیف نحوه استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان در سال ۹۸ گفت: بانک مرکزی هنوز نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ را تعیین تکلیف نکرده است ولی به نظر می‌رسد با توجه به جلسات اخیری که برگزار شد، ظرف هفته‌های آینده دستورالعمل این موضوع ابلاغ شود.

وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی اعلام آمادگی کرده است که ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ دستورالعمل بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان را اجرا و پرداخت‌ها را آغاز کند.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه تجارت اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه انتظار داریم هرچه سریعتر بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ را اجرایی کنند، اظهار داشت: در شرایط فعلی بنگاه‌های تولیدی در کشور به شدت با کمبود نقدینگی روبه‌رو هستند و اخذ تسهیلات در شرایط فعلی نیز بسیار دشوار است.

رییس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: بیشتر بنگاه‌های تولیدی در ۲ ماه گذشته حقوق، دستمزد و عیدی کارمندان و کارگران خود را بعلاوه هزینه‌های بیمه اجتماعی پرداخت کرده‌اند ولی به دلیل شرایط کرونایی، فروش و صادرات کالا نداشته یا به شدت با کاهش فروش و صادرات مواجه بوده‌اند.

وی تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی با اخذ مجوز از نهادهای ذیربط دست کم ۵۰ درصد از مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان در سال ۹۸ را به طور علی‌الحساب مسترد کنند و بعد با ارائه گزارش‌های بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات، این مبالغ را با آنها تسویه کنند.

 

منبع:ایبنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا