اخبار

زیان ۲۵ میلیارد دلاری ترکیه از بازار ایران

بسپار می نویسد، به گفته تحلیگران اقتصادی منطقه، در صورتی که ترکیه سیاست خارجه فعلی خود را در پیش بگیرد، ممکن است با ضرر ۲۵ میلیارد دلاری به دلیل از دست دادن فرصت تجارت با ایران روبرو شود.

 

به گزارش مهر به نقل از پایگاه خبری «المانیتور»، به دنبال لغو تحریم‌های ایران، تمایل اقتصاد بین المللی برای ورود به فرصت‌های بازار پر منفعت ایران رو به فزونی است.

در همین حال، ترکیه به دلیل تداوم سیاست فعلی خارجه خود از بهره بردن در این فضای اقتصادی پرسود در حال بازماندن است، این درحالی است که روند فعلی منجر به ناامیدی گسترده ای در میان فعالان اقتصادی این کشور شده است.

همچنین حجم تجارت ایران و ترکیه در پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به ۹.۷ میلیارد دلار رسید، این در حالی است که این رقم برای سال قبل از آن ۱۳.۷ میلیارد دلار و برای سال ۲۰۱۳ میلادی ۱۴.۵ میلیارد دلار ثبت شده بود.

براساس توافقات صورت گرفته بین دو کشور، قرار بود چشم انداز حجم تجارت دو طرف در پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به ۳۵ میلیارد دلار برسد.

بر همین اساس، به دلیل سیاست‌های خارجی ترکیه، واردات این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی از ایران ۳۸ درصد کاهش یافت و به ۶.۱ میلیارد دلار رسید، همچنین صادرات این کشور هم به جمهوری اسلامی ایران در همان سال با ۵.۷ درصد کاهش به ۳.۶۶ میلیارد دلار رسید.

همچنین ترکیه در سال گذشته میلادی خرید گاز از ایران را کاهش داد، ضمن اینکه صادرات مواد غذایی، فولاد، آهن، مواد شیمیایی و محصولات خودرو سازی ترکیه ای به ایران با روند نزولی روبرو شد.

اکنون روابط تجاری دو کشور به سمتی می‌رود که تنها کالاهای ضروری را از یکدیگر خریداری می‌کنند، این در حالی است که حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۲ میلادی علیرغم تحریم‌ها علیه ایران به ۲۱.۸۶ میلیارد دلار رسید.

به گفته تحلیگران اقتصادی منطقه، در صورتی که ترکیه سیاست خارجه فعلی خود را در پیش بگیرد، ممکن است با ضرر ۲۵ میلیارد دلاری به دلیل از دست دادن فرصت تجارت با ایران روبرو شود.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا