اخبار

زیربنای تحقیقات و تجهیزات پلیمری ایران در خاورمیانه بی‌نظیر است

بسپار می نویسد، رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت: زیربنای تحقیقاتی و تجهیزات برای فعالیت های پلیمری در این پژوهشگاه در خاورمیانه بی نظیر است.

مهدی نکومنش در نشست خبری خود از عملکردهای پژوهشگاه در طی یک سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: اکنون در مسیر پیشرفت پلیمر در کشور به خوبی حرکت کرده ایم. در تعداد مقالات تحقیقاتی در زمینه پلیمر که نمایه ای از دستاوردهای کشور به شمار می‌رود جزء 20 کشور اول منطقه شده ایم.

نکومنش با بیان اینکه در حال حاضر در مسایل پلیمری نیروهای خوبی را آموزش داده ایم، گفت: هنوز از نظر پژوهشی به بلوغ قابل توجهی نرسیده ایم چرا که باید پژوهش ها را به مرحله فناوری برسانیم.

نکومنش با بیان اینکه پلیمر در ایران کارفرمای مشخصی ندارد، گفت: تبدیل پژوهش به فناوری مشکلی است که این پژوهشگاه در برنامه های خود دارد و ما باید در سطح ملی این مشکل را برطرف سازیم.

رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران از حمایت های معاونت عملی خبر داد و گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به طرح های پژوهشی دانشجویانی که پژوهشگاه پلیمر مورد حمایت خود قرار می‌دهد 200 میلیون تومان اختصاص می‌دهد.

وی عنوان کرد: در تلاش هستیم تا در این پژوهشگاه دانشجویان خارجی را افزایش دهیم. از کشورهای پاکستان، عراق، سودان و ترکیه در مقاطع دکتری و پسادکتری دانشجویانی را در این پژوهشگاه داشته ایم.

نکومنش در ادامه گفت: پژوهشگاه پلیمر دارای 140 دانشجوی کارشناسی ارشد و 103 دانشجوی دکترا است. پذیرش دانشجو در مقطع دکترا به صورت پژوهش محور در این پژوهشکده آغاز شده است.

وی همچنین با بیان این که اکنون 36 شرکت دانش بنیان در مراکز رشد ما فعال هستند گفت: 50 درصد این شرکت های دانش بنیان در مراحل ابتدایی کار هستند و 12 تای این شرکت ها در مرحله تحقیق و توسعه فعالیت می‌کنند و بنا داریم که از دانشجویانی که پروژه های تحقیقاتی شان قابلیت تبدیل به محصول دارند حمایت کنیم.

رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت: طرح های حمایت شده از سوی پژوهشگاه باید کارآفرین باشند تا دیگر دانشجوی فارغ التحصیل کارجو نداشته باشیم و کارآفرینی را در این مرکز توسعه بدهیم.

وی از ارتباطات بین المللی در سطح پژوهشگاه توضیح داد و گفت: جذب دانشجویان دکترا و پسادکترا از کشورهای همسایه را داریم و این قراردادها رو به افزایش است. اکنون 15 دانشجوی دکترا و پسادکترا در این پژوهشکده مشغول به تحصیل هستند. همچنین پذیرش دانشجویان خارجی در این پژوهشگاه را در قالب ارایه طرح های مطالعاتی 6 ماهه افزایش خواهیم داد.

نکومنش با بیان این که حجم قراردادهایی که پژوهشگاه با صنعت بسته است از نظر تعداد شاخص خوبی نبوده، عنوان کرد: پژوهشگاه پلیمر از نظر حجم قراردادها در سال گذشته 6 میلیون و 270 تومان بوده که دو میلیون و 250 هزار تومان آن محقق شد. ولی اکنون در ابتدای سال جاری پیش بینی کرده ایم که شش میلیارد تومان میزان قراردادهای این پژوهشگاه با صنعت باشد که از ابتدای سال جاری تا کنون 3 میلیارد آن محقق شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا