اخبار

در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی محقق شد: ساخت بالشتک فلز-لاستیک برای جذب انرژی ناشی از زلزله و ممانعت از تخریب ساختمان

بسپار/ایران پلیمر پژوهشگران گروه لاستیک پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، بالشتک فلز-لاستیک برای جذب انرژی ناشی از زلزله و ممانعت از تخریب ساختمان تولید کردند.

 بر اساس تفاهم نامه ی امضا شده با پژوهشگاه زلزله شناسی طرح ساخت قطعه ایزولاتور اجرا و آمیزه لاستیکی با بیشترین میرایی یا اتلاف انرژی طراحی و با خواص مطلوب دیگر بهینه سازی شد. در شرایط سرویس و حین وقوع زلزله هیسترسیس بالا و نشست مانایی پایین از مهمترین خواص آمیزه لاستیکی بکار رفته در ایزولاتور محسوب می شوند. همچنین قطعه که ترکیبی از فلز و لاستیک است، تحت بار توسط نرم‌افزار آباکوس شبیه‌سازی شد. کلیه آزمون های عملکردی بر روی بالشتک تولید شده، در آزمایشگاه پژوهشگاه زلزله شناسی مورد ارزیابی قرار گرفت و آزمون های میرایی نمایانگر نتایج بسیار خوبی بوده است.

پیش از این ساخت بالشتک فلز-لاستیک ( یا ایزولاتور)به شکل تجربی انجام می شد و به همین دلیل، خواص و میرایی لاستیک بکار رفته از نتایج مطلوبی برخوردار نبود.

دکتر کرابی و دکتر  قریشی اعضای هیئت علمی پژوهشگاه درگروه لاستیک و دکتر ضیاعی فر عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی به طور مشترک اجرای این طرح را به عهده دارند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا