اخبار

سامانه پیشینه پژوهش (پیشینه پایان‌نامه‌ها) راه اندازی شد

بسپار می نویسد، سامانه پیشینه پژوهش با هدف آگاهی جامعه علمی از پیشینه پایان‌نامه‌ها و رساله ها در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران راه اندازی شد.
به گزارش مهر، برای هدفمند‌سازی و افزایش کارایی و اثربخشی پژوهش‌ها، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) سامانه پیشینه پژوهش را با پشتوانه متن کامل و در حال افزایش ۳۰۰ هزار عنوان از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها راه‌اندازی کرد.
این سامانه با هدف آگاهی جامعه علمی از پیشینه پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و بررسی یکتابودن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها به بهره‌برداری رسید.
از آنجا که پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات متولی ثبت، سازماندهی و اشاعه اطلاعات علم و فناوری کشور است و از دیرباز مرکز اصلی دریافت نسخه‌ای از پایان‌نامه‌ها و ارائه خدمات اطلاعاتی از پایان‌نامه‌ها به جامعه علمی کشور بوده، با راه‌اندازی این سامانه گام مهمی را در جهت جلوگیری از انجام پژوهش تکراری توسط دانشجویان، پژوهشگران و دانشگاهیان برداشته است.
در این سامانه، با دریافت عنوان و کلید‌واژه‌های پژوهش از کاربر، با جست‌وجوی کارشناسان آموزش‌دیده در پایگاه اطلاعات گنج، اطلاعات پایان‌نامه‌ها و رساله‌های انجام شده به آگاهی کاربر می‌رسد.
کاربران می‌توانند با مراجعه به پایگاه پیشینه به آدرس pishineh.irandoc.ac.ir درخواست خود را ثبت کرده و نتیجه بررسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای کاربر و نیز تمامی کسانی که کاربر بخواهد، فرستاده می‌شود.
به گزارش مهر، تا پیش از رونمایی این سامانه، دانشگاه‌های کشور، جهت بررسی وجود یا عدم وجود پیشینه موضوعات پیشنهادیه (پروپوزال) پایان‌نامه و یا رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی به منظور جلوگیری از دوباره‌کاری‌ و تکرار موضوعات‌ و عنوان‌های مشابه، با پژوهشگاه مکاتبه می‌کردند و پژوهشگاه‌ پس از بررسی منابع موجود، نتیجه را به دانشگاه مربوطه اعلام می‌کرد و پس از آن دانشگاه با توجه به سیاست‌های خود درباره تصویب پروپوزال تصمیم نهایی را گرفته و به دانشجو اعلام می‌کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا