اخبار

نوع پنجم تعاونی ها در کشور ایجاد می شوند: تعاونی های سهامی عام با هدف صادرات

بسپار/ ایران پلیمر می نویسد، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد تعاونی های سهامی عام به عنوان تعاونی های پنجم با هدف مدیریت صادرات 50 درصد کالاهای صادراتی در یک سال آینده خبر داد. 

به گزارش ایرنا، اکنون چهار نوع شرکت تعاونی در کشور وجود دارد: شرکت های تعاونی کوچک هفت نفره، تعاونی های تامین نیاز صادراتی، شرکت های تعاونی منطقه ای توسعه صادرات و تعاونی های مرزنشینان. از این رو، «حمید کلانتری» تعاونی های سهامی عام را به عنوان تعاونی های پنجم معرفی کرد. به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، کلانتریاین سخنان را در سیزدهمین نشست تخصصی کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی بیان کرد که با حضور مدیران دفترهای تخصصی معاونت امور تعاون و نمایندگان اتاق تعاون و اتحادیه های تعاونی با هدف «بررسی تشکیل شرکت سهامی عام برای ارتقا و رشد صادرات تعاونی ها» برگزار شد. 

وی ادامه داد: هیات موسس شرکت های تعاونی سهامی عام که می تواند به عنوان بازوی صادراتی برای تعاونی ها و اتحادیه ها شناخته شود باید دارای شرایط لازم تخصصی برای اداره این تعاونی ها باشند. 

کلانتری تاکید کرد برای تعیین سهامداران باید شرکت های تعاونی صادرکننده در اولویت خرید سهام باشند و همچنین باید از ظرفیت افرادی که توانمندی لازم را دارند استفاده شود. ** لزوم تهیه طرح جامع توسعه صادرات شرکت ها و اتحادیه تعاونی کلانتری تاکید کرد باید طرح جامع توسعه صادرات شرکت ها و اتحادیه تعاونی تهیه شود و بازارهای هدف صادراتی، محصولات قابل ارائه در هر بازار و چگونگی صادرات کالاها و شرایط رقابتی در هر بازار در هر طرح مشخص شود. 

وی بر استفاده از بازارهای مجازی برای پیشرفت و حضور در بازارهای جهانی تاکید کرد. 

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: صادرات تعاونی ها باید به ارتقای کیفیت محصولات تعاونی ها منجر شود. کالای تعاونی ها باید بهترین محصول باشد و با تلاش تعاونگران باید نهضت کیفیت را در بخش تعاون ایجاد کنیم. کلانتری از اعضای کمیسیون خواست با بررسی دقیق بودجه 1397 دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را با توجه به ظرفیت های بخش تعاون، به مجلس شورای اسلامی ارائه کنند. همچنین در این نشست در زمینه بررسی فرصت های نمایشگاهی، تهیه و تنظیم تقویم نمایشگاهی خارج از کشور و مشارکت در اعزام هیات های تجاری به خارج از کشور گفت و گو شد. به گزارش ایرنا، مشارکت دادن بخش های خصوصی و تعاونی در گرداندن چرخ های پیشرفت کشور از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد. پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال». اطلاعات سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون نشان می دهد شمار تعاونی های ثبت شده در آذرماه نسبت به ماه گذشته، 64درصد بیشتر شد و فرصت های شغلی پدید آمده را 54 درصد و شمار اعضا را 12درصد افزایش داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا