اخبار

سقوط تجارت خارجی: صادرات ۱۶ درصد کاهش یافت

بسپار می نویسد، گمرک ایران از کاهش ۱۶.۳ درصدی صادرات غیر نفتی و ۲۲.۷ درصدی واردات کشور از ابتدای امسال تا ۲۰ اسفندماه خبر داد.

به گزارش مهر، گمرک ایران آمار مقدماتی تجارت خارجی کشور تا ۲۰ اسفند ماه سال جاری را منتشر کرد. اطلاعات تجارت خارجی کشور در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از طریق سامانه جامع گمرکی به صورت روزانه در دسترس هموطنان قرار می گیرد و در پایان هر ماه گزارش آمار مقدماتی تجارت خارجی کشور جمع بندی و منتشر می شود.

با توجه به ایام پایانی سال، تازه ترین گزارش از آمار مقدماتی تجارت خارجی کشور تا ۲۰ اسفندماه سال جاری جمع بندی شده که براساس آن، حجم تجارت خارجی ایران تا مدت یاد شده به ۸۱ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار رسیده است.

بنابراین گزارش واردات کشورمان تا مدت یاد شده به ۴۰ میلیارد و ۱۳۴ میلیون دلار رسید که این میزان واردات ۲۲.۷ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است. همچنین تا ۲۰ اسفند ماه امسال میزان صادرات غیرنفتی کشورمان به ۴۱ میلیارد و ۲۴۶ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۶.۳ درصد کاهش داشت.

عمده دلیل کاهش صادرات غیر نفتی در این مدت به کاهش ۵۲.۸۸ درصدی صادرات میعانات گازی مربوط می شود که با توجه به کاهش قیمت نفت تاثیر قابل توجهی در کاهش صادرات غیرنفتی کشورمان داشته است.

اقلام عمده صادرات غیر نفتی در مدت یاد شده هم شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل، پروپان مایع شده و قیر نفت بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده اند.

براساس آمار مقدماتی تجارت خارجی تا ۲۰ اسفندماه سال جاری میزان صادرات غیرنفتی کشورمان به چین ۲۳ درصد و عراق ۴ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته اما صادرات غیرنفتی کشورمان به امارات متحده عربی ۲۱ درصد، افغانستان ۴ درصد و هند یک درصد افزایش داشته است.

در همین حال، عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به ذرت دامی با سهم ۳.۳۶ درصدی از کل ارزش واردات، گندم با ۲.۳ درصد، لوبیای سویا با ۱.۷۹ درصد، برنج با ۱.۶۶ درصد و کنجاله سویا با ۱.۶۵ درصد اختصاص دارد و عمده ترین کشورهای صادرکننده کالا به ایران نیز در مدت یاد شده به ترتیب شامل چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و سویس بوده اند.

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن