اخبار

سنتز مواد نوین مهندسی محقق شد

بسپار می نویسد، پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی برای نخستین بار در کشور موفق به ساخت سنتز مواد نوین مهندسی شدند.
سید علی طیبی فرد مجری این طرح گفت: تهیه مواد مهندسی با کاربردهای هوا فضا و صنایع نظامی، صنایع خودروسازی، صنایع نیروگاهی و توربین های گازی و صنایع دما بالا در شرایط خورندگی بالا صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از نیازهای اساسی فن آوری های روزآمد، دستیابی به مواد اولیه با ویژگی های مطلوب از قبیل خلوص بالا، فازهای مطلوب ، مرفولوژی دلخواه است، افزود: از میان روش های پیشنهادی در جهت دستیابی به مواداولیه با خواص مورد نظر اخیراً “روش سنتز احتراقی” خودگستر است (SHS) توجه بسیاری از محققین را جلب کرده است.

طیبی فرد تصریح کرد :صرفه جویی در انرژی، سادگی پروسه، سرعت بالای سنتز و زمان پایین واکنش، خلوص بالای محصول و بالاتر از مواد اولیه و سنتر پذیری بالای محصول از جمله عواملی است که این روش را از فرآیندهای متداول سنتز متمایز می کند.

وی افزود: بهره گیری از واکنش گرمازای بین اجزای مواد اولیه در جهت گسترش واکنش به کل نمونه پس از اینکه منبع گرمایش اولیه خاموش شده است و به عبارت ساده تر حداقل یک سطح از نمونه توسط منبع گرمایش خارجی به دمای شروع واکنش می رسد(تأمین انرژی اکتیواسیون واکنش) پس از آن واکنش گرمازای شدید بین اجزاء، دمای نمونه را تا دمای احتراق بالا می برد و افزایش دمای نمونه سبب گسترش واکنش احتراقی به کل نمونه شده در این حالت حتی اگر منبع خارجی قطع شود، واکنش خودبخودی و خودپیشرونده در مدت کمتر از یک دقیقه کل نمونه را فرا خواهد گرفت.

طیبی فرد در ادامه در خصوص اجزاء مواداولیه، وجود واکنش گرمازا بین اجزاء می باشد و با توجه به اینکه اکثر مواد نوین مهندسی از قبیل سرامیک های غیر اکسیدی و اینترمتالیک ها ترکیبات به مراتب پایدارتر از عناصر تشکیل دهنده شان هستند، لذا کاندیداهای مناسبی برای واکنش SHS هستند. از طرف دیگر افزایش دمای نمونه حین سنتز احتراقی حتی تا بالای ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد سبب تصعید بسیاری از ناخالصی ها می شود.

وی تصریح کرد : با توجه به شرایط غیرتعادلی واکنش، موادسنتز شده حاوی عیوب ساختاری بسیاری هستند که همین مسأله سبب بهبود سنتر پذیری پودر تهیه شده می شود همچنین
.
تلفیق این روش با فعال سازی مکانیکی، سنتز ترکیبات نانو ساختار و نانوکامپوزیت ها را می تواند به ارمغان می آورد( MASHS

.
وی خاطرنشان کرد :تجهیزات مورد نظر این روش نسبتاً ساده و در دسترس است و با توجه به انعطاف پذیری آن با حداقل امکانات می توان محصول مورد نظر را با خلوص قابل قبول سنتز کرد.

گفتنی است ،از جمله ترکیبات و کامپوزیت های تهیه شده با موفقیت از این روش در پژوهشگاه مواد و انرژی می توان به موارد ذیل اشاره داشت: MoSi2, Ti5Si3, MoSi2-SiC, TiB2-TiC, TiB2-B4C, Al2O3-TiB2, MoSi2-TiC, B4C-SiC, ZrB2-ZrC, Ti3SiC2, Nb2AlC .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا