اخبار

سنتز نانوکامپوزیتی برای تصفیه فوری پساب‌های صنعتی در کشور

بسپار می نویسد، محققان شیمی دانشگاه اصفهان جهت بهبود فرایند تصفیه‌ی پساب‌های صنعتی اقدام به ساخت و بررسی نانوکامپوزیت‌هایی با خاصیت فتوکاتالیستی کردند که نتایج این طرح مورد توجه صنایع مختلفی از جمله نساجی، رنگرزی و کارخانجات تولید رنگ قرار خواهد گرفت.
به گزارش ایسنا، فتوکاتالیست‌ها به طور وسیعی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کاربردهای آن‌ها می‌توان به تصفیه‌ی پساب کارخانجات تولید رنگ و نساجی اشاره کرد.
مریم مردانی، دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان و محقق طرح در خصوص اهمیت مطالعه صورت گرفته بیان کرد: یکی از مشکلات جوامع امروزی، آلودگی‌های زیست‌محیطی در اثر تولید مواد آلاینده‌ی ناشی از پساب کارخانجات است. از این رو فرایندهای فتوکاتالیستی برای از بین بردن این آلودگی‌ها اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند. هدف از این تحقیق تولید، شناسایی و بررسی خواص نانوکامپوزیت اکسید روی – اکسید قلع در نقش یک فتوکاتالیست بود.
به گفته‌ی این محقق، این نانوکامپوزیت بوسیله روش هم‌رسوبی و با استفاده از پیش ماده‌های ارزان قیمت سنتز شده است. به دلیل قرار دادن نانوکامپوزیت به صورت پوشش روی بستر شیشه‌ای، جداسازی کاتالیست از محلول مورد آزمایش به راحتی قابل انجام است. در نتیجه نیاز به فیلتر کردن محلول نهایی به منظور بازیابی کاتالیست حذف شده است. از دیگر مزایای این محصول، بازدهی مطلوب و توانایی تخریب رنگینه‌های معروف پساب کارخانجات نساجی در مدت زمان کوتاه به شمار می‌رود.
وی تصریح کرد: متوسط قطر نانوذرات فتوکاتالیستی تولید شده حدود 18 نانومتر گزارش شده است. این محصول در مقایسه با فتوکالیست‌های خالص اکسید روی و اکسید قلع عملکرد بهتری در حذف آلاینده‌ی رنگی مدنظر از خود نشان داده است.
مردانی در ادامه افزود: نانوکامپوزیت تولید شده با روش‌های دستگاهی شامل پراش پرتو ایکس (XRD)، طیف سنجی مادون قرمز (FT-IR)، طیف سنجی UV-VIS و میکروسکوپ الکترونی روبشی (FE-SEM) مورد شناسایی و بررسی قرار گرفته است. همچنین فعالیت فتوکاتالیستی فیلم‌های نانو‌کامپوزیتی تهیه شده در تخریب تعدادی از رنگ‌ها، تحت تابش نور ماورای بنفش مطالعه شد. لازم به ذکر است که به منظور افزایش کارایی این فتوکاتالیست نیمه‌رسانا، دو نیمه‌رسانا با گاف انرژی متفاوت با هم ترکیب شدند.
نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری مریم مردانی و دکتر محمد حسین حبیبی، عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان است، در مجله‌ی Spectrochimica Acta Part A به چاپ رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا