اخباراخبار ویژه

شرایط سهمیه واردات کاربران تجارت فرامرزی در ۱۴۰۳ اعلام شد

بسپار/ ایران پلیمر سامانه جامع تجارت با صدور اطلاعیه‌ای برای کاربران تجارت فرامرزی تصمیمات وزارت صمت، بررسی سهمیه واردات در سال 1403 به‌صورت زیر اعلام کرد.

در حوزه‌های تولیدی و بازرگانی سهمیه‌ علی‌الحساب به‌میزان 30 درصد سهمیه اختصاص داده‌شده در سال 1402، در حوزه‌های بازرگانی و تولیدی برای فصل بهار 1403 اختصاص پیدا کرده است.

اعطای سهمیه سال 1403، به تولیدی‌های فاقد سهمیه در سال 1402، منوط به ثبت برنامه تولید در بخش داخلی سامانه جامع تجارت و تأیید ادارات صمت استانی و در چهارچوب دستورالعمل مربوطه است.

در حوزه‌ ماشین‌آلات اعطای سهمیه در حوزه‌ «ماشین‌آلات» در سال 1403، منوط به اعلام مقادیر سهمیه‌های فوق توسط وزارت صمت است؛ ولیکن ثبت‌سفارش‌هایی که بخشی از ارز خود را تأمین و یا بخشی از ماشین‌آلات خود را اظهار گمرکی کرده باشند، به‌شرط عدم افزایش ارزش پرونده، امکان ادامه فرآیند تجاری (بدون کنترل سهمیه) را دارند.

در  حوزه‌ CKD و CBU پاسخ‌دهی به درخواست‌های مجوز در حوزه‌های سهمیه «CKD» و «CBU» در سال 1403، منوط به اعلام مقادیر سهمیه‌های فوق توسط وزارت صمت است.

از تاریخ 1403/01/01 استفاده از باقی‌مانده سهمیه سال 1402 امکان‌پذیر نخواهد بود.

پرونده‌های دارای تأمین ارز (به‌میزان تأمین سال قبل) و ترخیص (به‌میزان ترخیص سال قبل) از بررسی سهمیه در سال 1403 معاف هستند.
تخصیص سهمیه مازاد به کالاهای خاص (لاستیک، پنبه، ویسکوز و کاغذ) در بهار سال 1403 کمافی‌السابق برقرار است.
معافیت ثبت‌سفارش‌های «قرارداد با دستگاه‌های اجرایی» از کنترل سهمیه واردات، در سال 1403 لغو شده است و لازم است واحدهای تولیدی و بازرگانی تعهدات قراردادی خود را در برنامه اعلام‌شده در سامانه جامع تجارت درج و بر آن اساس از سهمیه ارزی وفق دستورالعمل مربوطه استفاده نمایند.

حالت ثبت سفارش «تا 500 هزار دلار» برای کلیه بازرگانانی که قبل از سال 1403 کارت بازرگانی دریافت نموده‌اند، کماکان معاف از بررسی سهمیه بوده و بازرگانانی که از سال 1403 کارت بازرگانی دریافت می‌نمایند مشمول سهمیه 100هزاردلاری با شرایط مندرج در دستورالعمل مربوطه هستند.

پرونده‌های ثبت‌سفارش معتبر سال 1402، به‌میزانی که تأمین ارز یا ترخیص نشده باشند، جزو مصرف از سهمیه سال 1403 محسوب خواهند شد.
سایر قواعد کنترل سهمیه در سال 1402، در بهار سال 1403 نیز برقرار است.

پاسخ‌دهی به درخواست مجوزهای «بررسی سیستمی سهمیه واردات»، به‌صورت سیستمی بوده و نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان نیست.

تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا