اخبار

شرایط پرداخت تسهیلات میلیاردی به صنایع کوچک اعلام شد

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارائه تسهیلات یک تا سه میلیارد تومانی به واحدهای صنعتی کوچک و متوسط خبر داد و شرایط پرداخت این تسهیلات و واحدهای مشمول را اعلام کرد.

محسن صالحی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که 16هزار میلیارد تومان اعتبار به واحدهای صنعتی تزریق می‌شود، گفت: واحدهای صنعتی در استان های مختلف کشور در قالب واحد های کوچک با 50 نفر اشتغال و واحدهای صنعتی متوسط با 100 نفر اشتغال در این طرح قرار می‌گیرند.

وی گفت: بنا بر این است که اگر حداقل 7500 واحد تحت پوشش باشند 6500 واحد صنعتی کوچک و هزار واحد دیگر واحدهای متوسط باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که تشخیص واحدهایی که می توانند از این تسهیلات استفاده کنند بر عهده کارگروه‌های رفع موانع تولید در استان‌هاست، اظهار کرد: با توجه به واحدهایی که در کارگروه‌های رفع موانع تولید مستقر در سراسر کشور شناسایی شدند، یک میلیارد تومان برای واحدهای کوچک و تا سه میلیارد تومان هم برای هر یک از واحدهای متوسط اعتبار تعلق می‌گیرد.

وی در تشریح نحوه بازپرداخت این وام‌ها گفت: علاوه بر واحدهای در حال تولیدی که سرمایه در گردش دارند، حدود 2000 واحد دیگر که هنوز به بهره برداری نرسیدند و به دریافت تسهیلات برای رسیدن به مرحله بهره برداری نیاز دارند، از این تسهیلات بهره خواهند برد و در این میان باز پرداخت تسهیلات برای واحدهایی که به عنوان طرح قرار است برای تسهیل و بهره برداری از اعتبارات استفاده کنند، حداکثر تا پنج سال مهلت باز پرداخت دارند و واحدهایی که سرمایه در گردش دارند حداکثر زمان باز پرداختشان یک سال و قابل افزایش به دو سال است.

 

موانع دریافت تسهیلات برای واحدهای صنعتی رفع شده است

وی همچنین با بیان این که بر اساس ارزیابی‌های کارگروه‌های استانی، برخی واحدها دارای بدهی های غیر جاری هستند و امکان دریافت تسهیلات از بانک را نداشتند، افزود: تعدادی از واحدها به دلیل محدودیت هایی که در چند سال گذشته وجود داشت با بدهی های غیر جاری رو برو شدند که همین موضوع باعث می‌شد بانک ها نتوانند به آنها تسهیلات ارائه دهند که پیرو مذاکرات با بانک مرکزی، از سوی این بانک، ابلاغی سراسری صورت گرفت که در این مورد خاص این محدودیت ها برای واحدهای مورد نظر اعمال نشود.

صالحی نیا افزود: از سوی دیگر نیز مذاکراتی با سازمان تامین اجتماعی سر بدهی بیمه و همچنین سازمان امور مالیاتی هم سر بدهی‌های مالیاتی صورت گرفت که منجر به صدور دو بخش نامه از سوی این دو سازمان به کلیه استان ها شد که طی آن ها مقرر شد این محدودیت ها برای واحدهایی که توسط کار گروه‌های رفع موانع تولید در استان ها اعلام می‌شوند، اعمال نشود تا بتوانند از این تسهیلات که پشتوانه سازی آن هم انجام شده بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به بانک های عامل این طرح گفت: بانک مرکزی به کلیه بانک‌های تجاری که می توانند تسهیلاتی ارائه کنند این اجازه را داده است که جدا از منابع داخلی خود با استفاده از پشتوانه‌سازی‌ که توسط بانک مرکزی صورت می گیرد، تا سقف‌های یک و سه میلیارد تومان تسهیلات را به واحد های کوچک و متوسط ارائه کنند.

یه گزارش ایسنا، پیش از این نیز اخبار مربوط بهارائه تسهلات احیاگر صنایع کوچک و متوسط توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت هم اعلام شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا