اخبار

شناسایی خوردگی با پوشش هوشمند خودترمیم شونده

بسپار به نقل از ایسنا می نویسد، پژوهشگران موفق به تولید محصولی با قابلیت شناسایی خوردگی و ترمیم آن‌ها شدند که می‌توان آن را روی پوشش‌های سطح قرار داد.

محصول تولید شده پژوهشگران مرکز تحقیقات Battelle با نام Battelle Smart Corrosion Detector™ بصورت پودر است و می‌توان آن را با مواد مورد استفاده در پوشش‌دهی ترکیب و روی سطح اعمال کرد. بنابراین، این محصول برای حفاظت از خطوط لوله و زیرساخت‌های صنعتی و خانگی مناسب است.

این پودر هوشمند که دارای قابلیت خودترمیم شوندگی است، به راحتی نواحی خورده شده را شناسایی کرده و پیش از آن که خوردگی به قدری افزایش یابد که قابل مشاهده با چشم غیر مسلح باشد، آن را ترمیم می‌کند.

نکته‌ی جالب توجه این است که این پودرها فلورسانس هستند و می‌توان با استفاده از میکروسکوپ نوری آن‌ها را روی سطح مشاهده کرد.

رام لالگادی، رهبر این تیم تحقیقاتی، بیش از یک دهه است که روی کاربردهای فناوری ‌نانو کار می‌کند. این گروه موفق به ساخت نانوپوشش هوشمندی شدند که حاوی نانوساختارها است و می‌توان آن را بین لایه‌ی رنگ و زیرلایه‌ی اولیه روی سطح اعمال کرد. این محصول قابلیت استفاده در صنایع نفت و گاز را داراست.

برای مثال یک تکنسین می‌تواند با یک دستگاه کوچک قابل حمل، سطوح مورد نظر را بازرسی کرده و وجود خوردگی‌ها را در سطح، پیش از این که به مراحل پیشرفته برسد، مشاهده کند. نانومواد می‌توانند محل‌های کوچک خوردگی را یافته و به سرعت آنها را ترمیم کنند. این کار موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.

این فناوری موجب محافظت از زیرساخت‌های فعلی در شرایط خوردگی شدید شده و نیز می‌تواند ایمنی سازه‌های جدید را افزایش دهد.

مرکز تحقیقات Battelle در سال ۱۹۲۹ در ایالت اوهایو تأسیس شد و تاکنون روی تجاری‌سازی محصولات مختلف در حوزه‌ی سلامت، علوم زیستی و انرژی فعالیت دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا