اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ شکست فاز اول بازیافت بطری های پلاستیکی در اروپا/ عدم وجود زیرساخت

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر  تحقیقات جدید نشان می دهد اروپا برای دست یابی به هدف اتحادیه ی اروپا برای جمع آوری ۹۰% از بطری های پلاستیکی تا سال ۲۰۳۰ موفق نبوده است. بر اساس پژوهشی که توسط ICIS (Independent Commodity Intelligence Services) در مورد صنعت بازیافت پلی اتیلن ترفتالات انجام شد، گزارش شده است که این صنعت در سال ۲۰۱۹ به پیشرفت پیش بینی شده دست پیدا کرده است ولی این موضوع توسط فرایند نامناسب جمع آوری بطری ها و همچنین آلودگی بالای ناشی از بطری های PET تهدید می شود.
به طور کلی در این منطقه سرعت بازیافت ۴۶% بوده است که در سال ۲۰۱۸ از خود رشد دو درصدی نشان داد. این موضوع نشان می دهد که کمی کمتر از نیمی از بطری ها بازیافت می شوند. Helen McGeough تحلیلگر مسائل مربوط به بازیافت پلاستیک در ICIS بیان می کند که این عدد نشان دهنده ی مسائل گسترده ای است که در مقابل این صنعت قرار دارد.
این مسائل مربوط به مدیریت زیرساخت جمع آوری و طبقه بندی است که توسط دولت انجام می شود. در این سیستم، بر روی افزایش ضایعات سرمایه گذاری لازم انجام نشده است و به همین دلیل مواد بازیافتی تولیدی کیفیت لازم را نخواهند داشت.
حجم جمع آوری بطری های PET که قبلا مصرف شده اند در سال ۲۰۱۹ به ۲.۲ میلیون تن رسید که نسبت به سال ۲۰۱۸، ۵% افزایش داشته است. این بالاترین مقدار رشد در چند سال اخیر بوده است. سرعت جمع آوری این بطری ها نسبت به سال گذشته تنها یک درصد افزایش داشته و به عدد ۶۴% رسیده است.
صنعت بازیافت PET در سال ۲۰۱۸ با رشد ۱۱% توانست پاسخگوی مصرف کنندگان PET بازیافت شده باشد ولی سرعت جمع آوری این بطری ها نه تنها با رشد این صنعت هماهنگی نداشت بلکه مجموعه ای با کیفیت بالا را ایجاد نکرد. حتی با وجود اینکه میزان خوراک تولید کنندگان افزایش پیدا کرده است ولی میزان آلودگی زیادی دارد. McGeough به این موضوع نیز اشاره کرد که کاهش صادرات PET به چین به دلیل محدودیت های وارداتی این کشور و همچنین کمبودهای دیگر کشورهای آسیایی که این ضایعات را دریافت نمی کنند در این موضوع بی تاثیر نیستند. این مواد کم کیفیت باید در مصارف داخلی به مصرف برسند و همین موجب کاهش کلی عملکرد خواهد شد.
عامل اصلی رشد برای تجارت PET بازیافتی تعهدات و قوانینی است که نام های تجاری معروف می دهند. یکی از مهم ترین بخش نامه ها SUP (single-use plastic) است که به موجب آن باید از مواد بازیافتی نیز در تولید بطری ها استفاده شود و این موضوع تولید کنندگان مواد بازیافتی را به سمت تجارت بطری ها سوق می دهد.

 

 

بر اساس بخش نامه ی SUP، صنعت بطری باید تا سال ۲۰۲۵، ۲۵% تولیدات خود را از مواد بازیافتی تولید کند. مطالعات نشان می دهد نفوذ PET بازیافتی در تولید بطری هایی که با ماده ی غذایی به طور مستقیم در تماس هستند ۱۴.۵% نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش داشته است. این عدد در سال ۲۰۱۸ ۱۰.۷% گزارش شده است. این عدد از عدد مورد انتظار پایین تر است و دلیل این موضوع خودخواهی های برندهای مطرح است.

McGeough همچنین بیان می کند، نظرسنجی در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد سهم rPET در تجارت رو به افزایش است. ولی همچنان با چالش های زیادی روبرو است. نیاز است برای بهبود این بخش از صنعت در جمع آوری اولیه کیفیت نیز همچون کمیت بهبود پیدا کند و از طراحی درست و طبقه بندی اولیه برای بهبود فرایند بازیافت استفاده شود. همچنین باید مواد PET بازیافتی با کیفیت بالایی تولید شود که برای مصرف کنندگان داخلی خوشایند باشد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا