اخبار

صادرات محصولات پتروشیمی به بیش از ٨ میلیارد دلار رسید

بسپار به نقل از شانا می نویسد، صادرات محصولات پتروشیمی در ٩ ماه نخست امسال به ٨ میلیارد و ١١۶ میلیون دلار رسید.
گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در ٩ ماه گذشته ، میزان وزنی صادرات غیرنفتی ۶۵ میلیون و ٩٩٩ هزار تن بوده که یازده و هشت صدم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، سنگ‌آهن به ارزش ١میلیارد و ٣٣ میلیون دلار، متانول به ارزش ٨٧٧ میلیون دلار و اوره به ارزش ٨۶۶ میلیون دلار از عمده‌ترین اقلام صادراتی در این مدت بوده‌اند.

این گزارش در باره آمار صادرات غیرنفتی به تفکیک میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و سایر کالاها می‌افزاید: در این مدت از مجموع صادرات غیرنفتی کشور ۶ میلیارد و ٣۶٣ میلیون دلار میعانات گازی، ٨میلیارد و ١١۶میلیون دلار محصولات پتروشیمی و ١۴ میلیارد و ٧۶١ میلیون دلار به سایر کالاها اختصاص داشت.

براساس این گزارش بیشترین میزان کالاهای صادراتی در این مدت به کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان صادر شده است.

این گزارش می‌افزاید: در نه ماهه امسال میزان صادرات کشورمان به چین ۵ میلیارد و٢٠۶ میلیون دلار، به عراق ۴ میلیارد و ۴٠٨ میلیون دلار، به امارات ٢ میلیارد و ۶٨٢ میلیون دلار، به هند یک میلیارد و ٩۵٢ میلیون دلار و به افغانستان یک میلیارد و ٨۵٣ میلیون دلار بوده است.

براساس این گزارش در نه ماهه سال جاری ٢٢ میلیون و۴٠٩ هزار تن کالا به ارزش ٣٣ میلیارد و ٢۶۶ میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان به لحاظ وزن بیست و پنج درصد و از حیث ارزش هفده درصد کاهش نشان می‌دهد.

این گزارش می‌افزاید: اقلام عمده وارداتی در این مدت شامل برنج به ارزش یک میلیارد و ٧۶۴ میلیون دلار، کنجاله، سویا به ارزش یک میلیارد و ٢۶١ میلیون دلار، ذرت به ارزش ٩١۵ میلیون دلار، گندم به ارزش ٨۶٩ میلیون دلار و وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون سوز با حجم سیلندر ١٠٠٠ تا ١۵٠٠ سانتیمتر مکعب به ارزش ٧٩۴ میلیون دلار بوده است.

براساس این گزارش کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در این مدت به ترتیب امارات، چین، هند، کره و ترکیه بوده‌اند.

در این مدت ۶ میلیارد و ٩۵۵ میلیون دلار کالا از امارات، ۶ میلیارد و ۵٠۴ میلیون دلار از چین، ٢ میلیارد و ٩۵۵میلیون دلار از هند، ٢ میلیارد و ٧٢٩ میلیون دلار از کره و ٢ میلیارد و ۵۶۶ میلیون دلار از ترکیه وارد کشور شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا