اخبار

صادرات ایران به امارات ۲۱ درصد افزایش داشت

بسپار می نویسد، صادرات ایران به امارات متحده عربی در سال گذشته نسبت به سال قبلش، به لحاظ ارزش دلاری ۲۱.۱۱ درصد و به لحاظ وزنی نیز ۴۰.۱ درصد رشد را تجربه کرد.


امارات متحده عربی به نوعی یکی از دروازه های تجارت خارجی ایران است. بر اساس آمار مقدماتی تجارت ایران در سال ۱۳۹۴، صادرات ایران به این کشور به رقم چهار میلیارد و ۹۲۲ میلیون دلار رسید که این رقم ۱۳.۷۷ درصد از کل تجارت صادراتی ایران به جهان را تشکیل می‌دهد که به لحاظ وزنی نیز صادرات به این کشور سهمی معادل ۱۱.۰۶ درصدی از کل تجارت ایران دارد و همچنان جایگاه سوم بازارهای هدف صادراتی ایران را در اختیار دارد.

این آمار در حالی است که ۷۳ درصد از کل صادرات به امارات، معادل ۳.۳۱ میلیارد دلار را ۱۰ قلم اول صادراتی به این کشور تشکیل می‌دهد.

در این میان ۱.۳میلیارد دلار از این رقم نیز در صدر جدول صادرات به گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده تعلق دارد و در مجموع به لحاظ ارزش دلاری و میزان وزنی مواد خام معدنی و مشتقات نفتی و گازی بیشترین محصولات صادرارتی به امارات هستند.

از میان ۸۴۹ قلم گروه کالای صادراتی ایران به امارات متحده عربی در ۱۱ ماه پارسال، ۱۰ قلم کالای عمده به ترتیب ارزش دلاری شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار، روغن پایه معدنی به ارزش ۳۹۲ میلیون دلار، پلی اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از ۹۴ درصد به جز نوع پودری به ارزش ۳۲۱ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده ها به جز بنزین به ارزش ۲۶۵ میلیون دلار، قیر نفت به ارزش ۲۵۱ میلیون دلار، محصولات از آهن یا فولاد غیر ممزوج تخت به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار، هیدروکربورهای حلقوی غیر از سیکلانیکها، سیکلنیکها یا سیکلوترپنیک‌ها، بنزن، تولوئن، اکسلین ها، استیرن، اتیل بنزن، کومن به ارزش ۱۸۹ میلیون دلار، محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد غیر ممزوج به ارزش ۱۱۸ میلیون دلار و سایر فرآورده هایی که دارای ۷۰ درصد وزنی یا بیشتر نفت یا روغن های معدنی قیری دارند به ارزش ۱۰۸.۷ میلیون دلار است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا