اخبار

صادرات ایران به ترکیه امسال 80 درصد رشد داشت

بسپار می نویسد، صادرات ایران به ترکیه در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۸۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴.۵ میلیارد دلار رسید.

 آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و ترکیه در 7 ماه نخست سال جاری میلادی با رشد 16 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات تجاری دو کشور که در ماه های ژانویه تا جولای 2016 بالغ بر 5.4 میلیارد دلار گزارش شده بود در 7 ماهه نخست امسال به 6.3 میلیارد دلار افزایش یافته است.

رشد مبادلات تجاری دو کشور در این دوره مربوط به رشد واردات ترکیه از ایران بوده است. ترکیه در ماه های ژانویه تا جولای سال میلادی گذشته 2.5 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. این رقم با رشد 80 درصدی در 7 ماهه نخست امسال به 4.5 میلیارد دلار رسیده است.

نفت و گاز مهمترین کالاهای وارداتی ترکیه از ایران هستند.

در عین حال صادرات ترکیه به ایران در 7 ماهه نخست امسال با  افت 37 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به  1.8 میلیارد دلار رسیده است. ترکیه در 7 ماهه نخست سال قبل 2.9 میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود .

ایران دهمین مقصد صادراتی ترکیه و هفتمین تامین کننده کالاهای مورد نیاز این کشور در 7 ماهه نخست سال جاری میلادی شناخته شده است.

 منبع:تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا