اخبار

صادرات مواد و مصنوعات پلاستیکی در سال گذشته 22 درصد رشد داشت

بسپار/ایران پلیمر بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی، مجموع صادرات غیرنفتی ایران در ۱۲ ماه سال ۹۶ به ۴۶ میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال ۹۵ به میزان ۶ و ۵۶ صدم درصد افزایش داشته است.

در سالی که گذشت، صادرات کالاهای صنعتی طی یک روند قابل توجه ۲۲و۲۷ صدم درصد افزایش داشته و این در حالی است که صادرات محصولات پتروشیمی ۸ و ۲۹ صدم درصد و میعانات گازی ۳و۲۸ صدم درصد کاهش داشت. بر اساس آمار ، صادرات غیر نفتی ایران به کشورهای مهم مقصد صادراتی در سال ۹۶ از جمله چین، کره جنوبی، ترکیه و عراق روند افزایشی داشته است. در مجموع، صادرات کالاهای ایرانی به چین نسبت به سال قبل آن، ۸ و ۳۱ صدم درصد افزایش یافته است. صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و ترکیه به ترتیب با افزایش ۵۲ و ۲۵ صدم درصدی و ۲۲ و ۸۸ صدم درصدی همراه شد و شاهد افت ۹ و ۵۹ صدم درصدی صادرات کشورمان به امارات متحده عربی بوده‌ایم . همچنین صادرات غیر نفتی به عراق با افزایش ۴ و ۷۹ صدم درصد همراه بوده است. اما گروه اقتصادی همکاری اسلامی OIC مقصد اول صادراتی و وارداتی کشور بوده است.

 آمار و اطلاعات ۱۲ ماه سال ۹۶ نشان می دهد که ۳۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار کالای واسطه‌ای وارد کشور شده و با ۶۰ و ۳۱ صدم درصدی بیشترین سهم واردات، مربوط به این گروه کالایی بوده است. همچنین کالاهای سرمایه ای با ارزش هشت میلیارد و ۶۹۷ میلیون دلاری سهم 2و 16 صدم درصدی داشته اند. براساس این گزارش، در این مدت، ۲۹ میلیون و ۹۱۰ هزار تن کالای واسطه‌ای و ۸۹۵ هزار تن کالای سرمایه ای و در مجموع ۳۸ میلیون و ۷۳۶ هزار تن انواع کالا وارد کشور شده است.

بر این اساس در سال گذشته تشریفات گمرکی ۱۷۱ میلیون و ۳۶ هزار تن کالا در گمرکات کشور تماماً به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۳۸ میلیون و ۷۳۶ هزار تن سهم واردات و ۱۳۲ میلیون و ۳۰۰هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود. با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در حال حاضر اطلاعات تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی در بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور به تفکیک جزیی‌ترین اطلاعات ثبت می‌شود. در ۱۲ ماهه سال‌ ۹۶ به میزان ۵۴ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل آن ۲۴ و ۳۱ صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد. عمده‌ترین بخش افزایش واردات به کالاهای اساسی به قطعات منفصله خودرو و کالاهای سرمایه‌ای مربوط می‌شود.


عمده‌ترین کالاهای صادراتی

عمده‌ترین اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۷ میلیارد و ۷۹ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع شده ۲ میلیارد و ۴۹۵ میلیون دلار ، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۴۷۵ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و ۳۲۷ میلیون دلار ، متانول به ارزش یک میلیارد و ۱۷۸ میلیون دلار است. سهم سایر کالاها ۲۴ میلیارد و ۷۰۳ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل آن، ۲۲ و ۲۷ صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد.


 واردات یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری قطعات خودرو

 اقلام عمده وارداتی درمجموع سال ۹۶ نیز به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با یک میلیارد و ۸۰۱ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلار، برنج یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۹۴۳ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی بجز آمبولانس و هیبریدی به ارزش ۸۰۹ میلیون دلار بوده است.


میزان صادرات و واردات کالاهای پلاستیکی

میزان صادرات مواد پلاستيكي و اشياء ساخته شده از اين مواد در سال گذشته با ارزش پنج هزار و  258 میلیون دلار و سهم 12و 6 دهم درصدی از کل صادرات، با افزایش 22 درصدی نسبت به سال ماقبل آن رو به رو بوده است. همچنین محصولات شيميايي آلي با ارزش سه هزار و 620 میلیون دلار رشد 8 درصدی را تجربه کرده است. پلیمرهای اتیلن نیز با 7 و 7 دهم درصد سهم و ارزش سه هزار و 213 میلیون دلار، رشد 18 درصدی داشته است.

میزان واردات در بخش مواد پلاستيكي و اشياء ساخته شده از اين مواد با ارزش 1570 میلیون دلار و سهم 3 و 3 دهم درصد، رشد 14 درصدی داشته است.


 چین، بزرگترین وارد کننده کالاهای ایرانی

 عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در ۱۲ ماهه سال ۹۶ به ترتیب شامل چین به ارزش ۹ میلیارد و ۶۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۶ میلیارد و ۷۶۴ میلیون دلار، عراق با ۶ میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار، جمهوری کره با ۴ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار ، ترکیه با ۳ میلیارد و ۹۹۱ میلیون دلار بوده است. کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با ۱۳ میلیارد و ۲۱۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۰ میلیارد و ۶۷ میلیون دلار، جمهوری کره با ۳ میلیارد و ۷۱۷ میلیون دلار، ترکیه با ۳ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار ، آلمان ۳ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار و همچنین سایر کشورها ۲۱ میلیارد و ۲۶ میلیون دلار بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا