اخبار

صادرات کالا از مرز پرویزخان تا ساعاتی دیگر از سرگرفته می شود

بسپار می نویسد، فرماندار قصرشیرین گفت: صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان که به علت اعتراض رانندگان بونکرهای عراقی در پی ممنوعیت ورود سیمان فله ای به عراق از سوی اقلیم کردستان متوقف شده بود، با پیگیری های صورت گرفته تا ساعتی دیگر از سر گرفته می شود.

فرامرز اکبری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: رانندگان بونکرهای عراقی با توجه به تصمیم دولت عراق مبنی بر وارد نشدن سیمان فله ای از طریق مرزهای کشورمان به اقلیم کردستان عراق، روز گذشته اقدام به بستن مسیر حمل کالاهای صادراتی از کشورمان به این اقلیم کرده بودند.

وی گفت: با رایزنی های صورت گرفته با سرپرست اداره گرمیان کردستان عراق قرار است تا ساعتی دیگر مسیر حمل کالاهای صادراتی که از روز گذشته بسته شده بود، بازگشایی و روند صادرات کالا همانند سابق از سر گرفته شود.

فرماندار قصرشیرین بیان کرد: تجمع بونکرهای عراقی در آن سوی مرز پرویزخان باعث شد که مسیر تردد کالاهای صادراتی کشورمان به عراق بسته شود و در 24 ساعت گذشته صادرات کالا به اقلیم کردستان عراق متوقف شده بود. 

اکبری اضافه کرد: همچنین قرار است که روز چهارشنبه هفته جاری در سفر به اقلیم کردستان عراق و در دیدار با مقامات اقلیم و گرمیان، نسبت به بررسی مشکلات و روان سازی صادرات کالا تصمیم گیری شود.

وی با بیان این که روزانه 150 دستگاه بونکر سیمان فله ای از کشورمان از طریق مرز پرویزخان به اقلیم کردستان عراق صادر می شود، گفت: همچنین روزانه به طور میانگین 800 دستگاه کامیون حامل کالاهای مختلف از طریق این مرز به عراق صادر می شود. 

مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد، در سال 86 به مرز رسمی تبدیل شد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود. 

نزدیکی فرهنگ 2 منطقه مرزی استان کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است. 

پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که 54 درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد. 

مرز پرویزخان که در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول 900 کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است. 

شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت، با عراق 186 کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، 2 معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این دو مرز انجام می شود. 

همچنین 500 دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود.

روزانه به طور میانگین 600 دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی نیز از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود.

منبع: ایرنا

[EasyDNNnewsLink|61]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا