اخبار

صادرکنندگان می‌توانند ۱۰۰ درصد ارز صادراتی خود با منشا خارجی را به صورت اسکناس برگردانند

بسپار/ایران پلیمر رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران گفت: بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز صادراتی سال ۱۴۰۰، صادرکنندگان می‌توانند ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به صورت اسکناس به کشور بازگردانند.

محمد لاهوتی گفت: اگرچه در سال ۹۸ صادرکنندگان امکان بازگشت ارز صادراتی خود به صورت اسکناس را نداشتند؛ اما اکنون بانک مرکزی پذیرفته تا صادرکنندگان ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به صورت اسکناس به کشور برگردانند.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران افزود: بر این اساس بازگشت ارز صادراتی به صورت اسکناس منوط به رعایت مقررات تعیین شده از سوی بانک مرکزی است.

وی تصریح کرد: مقررات مرتبط با بازگشت ارز به صورت اسکناس هنوز اعلام نشده که امیدواریم هر چه زودتر این مقررات اعلام شود؛ این در حالی است که صادرکنندگان کالا به کشورهای عراق، افغانستان و CIS بیشتر از روش بازگشت ارز به صورت اسکناس بهره می‌گیرند.

لاهوتی گفت: صادرکنندگان می توانند از هر ۵ روش اعلام شده از سوی بانک مرکزی اقدام به رفع تعهد ارزی نمایند؛ به این معنا که می توانند از هر ۵ روش به صورت ترکیبی استفاده کرده و یا اینکه ۱۰۰ درصد بازگشت ارز صادراتی خود را با یک روش از این ۵ روش به کشور برگردانند؛ این بستگی به شرایط صادرکننده دارد.

 

 

 

 

اکسپورتنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا