اخبار

صادرکنندگان همچنان از صرافی‌ها برای انتقال پول استفاده می‌کنند

بسپار می نویسد، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت:‌ راه‌اندازی سوئیفت و ال‌سی زمان‌بر است و صادرکنندگان هنوز ترجیح می‌دهند برای حواله پول به خارج از کشور از سیستم صرافی‌ها استفاده کنند.

محمد لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه حرف‌های متناقضی در برابر برقراری سیستم سوئیفت و ال‌سی زده می‌شود، اظهار داشت:‌ اگر سایت سوئیفت را نگاه کنید، نام و کد بانک‌های ایرانی در این سایت نشان داده می‌شود، ولی از آنجایی که بانک‌های ایرانی به دلیل قطع روابط اقتصادی با بانک‌های جهانی در زمان تحریم کارگزاری‌هایشان را از دست داده بودند، اکنون باید قراردادهای جدیدی را با کارگزاری‌های جدید منعقد کنند، تا به عنوان نماینده بانک ایرانی در کشور خارجی فعالیت‌ها آغاز شود.

وی افزود: طبق آخرین اطلاعات یکی از بانک‌های اروپایی در هامبورگ آلمان با نام EIH اعلام آمادگی کرده تا مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو بدون هیچ بروکراسی اداری در اختیار بانک‌های ایرانی قرار دهد.

به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران همچنین ایمیل‌هایی را از بانک‌های ایتالیایی دریافت کرده‌ایم که آماده ارائه خدمت و سرویس در همین زمینه‌ها هستند.

لاهوتی به این نکته اشاره کرد:‌ موضوع ارتباطات بانکی این طور نیست که با یک دکمه خاموش و یک مرتبه با یک دکمه روشن شود، بلکه نیازمند زمان است و به مرور برطرف می‌شود و پیش‌بینی ما این است که تا پایان اسفند کار به روال عادی باز گردد.

رئیس کنفدراسیون صادرات در پاسخ به اینکه صادرکنندگان هم اکنون از چه سیستمی برای حواله پول خود استفاده می‌کنند، گفت: اکنون امکان حواله پول از طریق بانک‌ها به داخل کشور وجود دارد، اما از داخل به خارج تا زمان عقد نشدن قرارداد با نماینده کارگزاری بانک ایرانی این اتفاق نمی‌افتد و صادرکنندگان ترجیح می‌دهند، همچنان از شرایط حواله پول از طریق صرافی‌ها استفاده کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه آیا امکان استفاده از ارز دلار و سیستم کلر با دلار وجود دارد، نیز گفت: از سال ۱۹۹۲ با اعمال قانون داماتو که از سوی کلینتون در آمریکا امکان تجارت با ایران و استفاده از دلار محدود شد که از آن زمان سیستم U- Turn از طریق نیویورک می‌توانست دلار را به کشور بیاورد، یا حواله کند این موضوع هم در زمان تشدید تحریم‌ها قطع شد و هنوز بعد از توافقات برجام این سیستم برقرار نشده و فعلاً نمی‌توان با ارز دلار کار انجام داد.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا