اخبار

صادقی نیارکی: با اصلاحات انجام شده میزان سوداگری در بازار پتروشیمی کاهش یافته است / امکان بازنگری و اصلاح سهمیه های پتروشیمی با ارائه مستندات معتبر از سوی تولیدکنندگان به سازمان های صمت استانی

بسپار/ ایران پلیمر  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اصلاح سهمیه واحدهای صنعتی براساس میانگین تولید و خرید سال گذشته اعلام کرد: صاحبان صنایع می توانند با ارائه مستندات معتبر از جمله صورت مالی حسابرسی شده به سازمان های صمت استانی تقاضای سهمیه خود را اصلاح کنند.

مهدی صادقی نیارکی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما با اشاره اقدامات انجام شده برای ساماندهی وضعیت عرضه وتقاضا در خصوص واردات برخی از محصولات پتروشیمی گفت: واردات محصولات پتروشیمی ممنوع نبوده و سال هاست که تعرفه این محصولات ۵ درصد است چون پتروشیمی جزء مزیت های رقابتی کشور است.

وی افزود: در برخی از گریدهای پتروشیمی از جمله انواع pp کمبود تولید و عرضه داریم.

وی اضافه‌کرد: کمبود عرضه برخی مواد اولیه پتروشیمی در بورس کالا وجود دارد و این واردات برای جبران کسری انجام شده است.

معاون امور صنایع وزارت صمت افزود: واردات پلی پروپیلن سال ها است که انجام می شود و به دلیل کمبود موجود و تنظیم بازار، واردات صورت می گیرد.

صادقی نیارکی ادامه داد‌:دوستان به رانت ارز اشاره می کنند، اگر موضوع رانت نرخ ارز بود، کسی 60 درصد بالاتر از نرخ جهانی مواد پلی پروپیلن را خریداری نمی کرد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اصلاحات انجام شده پیک رقابت ها رفع شده است و کالاهایی که با رقابت های زیادی همراه بودند، اکنون یا رقابت نمی شوند و یا به مچینگ می روند.

به گفته صادقی نیارکی در بورس کالا به واسطه کمبود عرضه و نبود توان تولید به اندازه نیاز موجود، حدود 40 گرید رقابت می شود. کالا اگر به اندازه نیاز تولید نشود، بازار حاشیه ای پیدا می کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر پی. وی. سی، پلی پروپیلن گرید فیلم، پ. پ شیمیایی، پ. پ نساجی، استایرن بوتادین و ۲EH که رقابتی در آن انجام نمی شود یا دامنه رقابت آن مدیریت شده است.

معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه گفت: سامانه بهین یاب یک درگاه است و در حال حاضر بنگاه ها با خوداظهاری و بعضا ارتباط غیر برخط، حامل های انرژی از جمله برق را اعلام می کنند و معاونت طرح و برنامه وزارت صمت پیگیر برقرای ارتباط بر خط با تأمین اجتماعی، توانیر و سازمان امور مالیاتی هست که برخی از این ارتباطات نیز انجام گرفته است.

صادقی نیارکی تصریح کرد: درخواست وزارت صمت از سازمان امور مالیاتی مدت‌هاست که انجام شده است و برای سامانه بهین یاب درخواست ارتباط داده ها صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به کاهش تقاضای کاذب در بازار پتروشیمی با اصلاحات انجام شده اشاره کرد و افزود:اعداد باید ثبت شوند در سال 96 عرضه مواد پتروشیمی در کالاهای ملتهب، 1.146 هزار تن بوده است و در سال 99 به 1.138 هزار تن رسیده است. این در حالی است که با وجود افزایش تولید محصولات پایین دستی با انجام اصلاحات انجام گرفته توسط وزارت صمت میزان سوداگری را کاهش شدید داده است.

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: تقاضای کالای ملتهب در سال 96 حدود 2.200 هزار تن بوده است و در سال 98 به 1.700 هزار تن رسیده است

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در سال 96 عرضه مواد پتروشیمی در کالاهای ملتهب یک میلیون و 146 هزار تن، در سال ۹۷ یک میلیون تن، در سال 98 یک میلیون و 157 هزار تن و در 8 ماه سال 99این عرضه یک میلیون و 141 هزار تن بوده است.

صادقی نیارکی افزود: درباره تقاضای کالاهای ملتهب در سال 96 میزان 2میلیون و 200 هزار تن، سال 97 چهار میلیون تن، سال 98 هم یک میلیون و 300 هزار تن و در سال 99 یک میلیون و 700 هزار تن بوده است. که نشان از اصلاحات انجام گرفته در سهمیه ها و توزیع بهینه است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا