اخبار

صداقت، مدیرعامل ویستابست: رفع تحریم ها یک پتانسیل است

خبرنگار بسپار می نویسد، یکی از سخنران مراسم تقدیر از خبرنگاران شرکت ویستابست مهندس محمود صداقت، مدیر عامل آن و نایب رییس انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی در و پنجره ایران بود. سخنانی که به گفته وی نه سخنرانی بلکه مطرح کردن مشکلات در قالب درد و دل بود؛ مشکلاتی چون کاهش یکباره تعرفه 32 درصدی پروفیل UPVC به 15 درصد، واردات 95 درصدی پروفیل نامرغوب از ترکیه و به نتیجه نرسیدن درخواست ویستابست برای دریافت گواهی آزمایشگاه مرجع تاکنون با وجود ارائه همه اسناد لازم.
وی پس از تبریک روز خبرنگار گفت : از شما متشکرم چون مطالبی را که در دو سال گذشته که منعکس کردید بلافاصله بازخورد مثبت بسیار خوبی برای ما داشت. دو سال پیش پیرامون مشکلاتی که در مورد استاندارد ایجاد شده بود صحبت کردم. روز بعدش که با تاخیر به شرکت رفتم استاندارد برای حل مسئله پیگیری کرد.
وی با خواندن این بیت از حافظ معـاشري خـوش ورودي بساز ميخواهم/كه درد خويش بـگويم به ناله بم وزير ادامه داد، نظام جمهوری ما امتیاز و ویژگی ای دارد که نظام های دیگر از آن برخوردار نیستند و آن تولیت ولایت فقیه در راس و به موازات و در امتداد آن رهنموردهای رهبر معظم انقلاب است. رهنمود وقتی صادر می شود ممکن است تحقق بیابد یا نیابد. رهبر معظم فرمود سعی کنیم از تولیدات داخلی استفاده کنیم. عده ای عمل می کنند و عده ای دیگر نه. یکی از نمایندگان طرف قرارداد ما که پنجره ساز است هنگامی که برای خرید پروفیل مراجعه کرده بود خاطره جالبی گفت: کسی که برای انعقاد قرارداد مراجعه کرده بود گفته یراق ایرانی UPVC می خواهم ولو کیفیت آلمانی هم نداشته باشد و علت اصرار خود را فرمایش مقام معظم رهبری عنوان کرده بود. اگر این تفکر توسعه پیدا کند مدینه فاضله ای پیش رو خواهیم داشت. ریاست محترم جمهور در مصاحبه نود دقیقه ای چند شب پیش خود در یازدهم مرداد، به نکات خوب و دلگرم کننده ای اشاره کردند. منجمله فرمود این دغدغه برای ملت وجود دارد که پس از رفع تحریم ایران بازار مصرف شود و با واردات انواع کالا برای دیگران اشتغال زایی کنیم اما ما به جای آن به توسعه سرمایه گذاری و کار آفرینی در داخل می پردازیم. این بیان امیدوارکننده بود. اما حقیقتش من خیلی خوشحال نشدم و برایم پنجاه پنجاه است. چون سوال می کنم ریاست محترم جمهور که همه شما را دوست دارند و از زمانی که شما تصدی امور را به دست گرفته اید بارقه امیدی در دل ملت به وجود آمده، این بیان شما چه ضمانت اجرایی دارد؟ عملا در زمان تحریم ما تولیدکنندگان ماه ها و سال ها سخت و تلخی را تجربه کردیم. چرا ما را حمایت نکردید؟ در جلسه سال گذشته هم عرض کردم که خرداد ما 93 به یکبار تعرفه واردات UPVC از 32 در صد به 15 درصد کاهش یافت. آقای نعمت زاده که من به شما اردات دارم سوال من این است، UPVC 150 هزار تن ظرفیت نصب شده دارد. از این مقدار حدود 40 هزار تن تولید می شود . بقیه دارند با ده بیست درصد ظرفیت بازی می کنند یا به در کارخانه قفل زده اند. در این شرایط تعرفه را نصف کردند. با شکایت انجمن ما را به کمیسیون ماده یک ارجاع دادند. در سفر ریاست جمهور به لرستان یکی از همکاران تولیدکننده پروفیل که در لرستان کارخانه دارد، به رییس جمهور گفت که این کاهش تعرفه پیامدهای منفی دارد. ایشان ارجاع دادند به معاون وزیر صنعت آقای افخمی. پس از رایزنی ها یک دیدار یک ربعی به من اختصاص یافت. به افخمی گفتم کاری نکنید که این صنعت به سرنوشت نساجی مبتلا شود. سردمداران نساجی هرکدام در گوشه ای از داخل یا خارج کشور زندگی می کنند منتها با سطح پایین تری. اما از هزاران کارگر بیکار این صنعت، آماری دارید که چه تعداد سارق و معتاد شده اند و چند نفر به جهت فقر آشیانه خانه شان بهم ریخته؟ اگر خود من فقط لیفتراک های کارخانه را بفروشم و سپرده کنم، هیات مدیره تامین می شود. اما 200 نفر مستقیم و 5000 هزار نفر غرمستقیم شاغل هستند. در برابر این ها احساس مسئولیت می کنیم. چهار دفعه کمیسیون ماده یک تشکیل و هر چهار دفعه اعضا کمیسیون گفتند 32 درصد تصویب شد. یک هفته بعد گفتند تصویب شده اما باید به کمیسیون کارشناسی برود. چه اتفاقی افتاد که طی یک هفته رای عوض شد؟ آقای افخمی در جواب یک جمله گفت: قانع نشدند.

این ها علتی که عرض کردم خوشحالی من پنجاه پنجاه است، قبل از تشکیل این جلسه من و آقای اقدامیان با شبکه خبر مصاحبه ای داشتیم. سوال این بود: چشم انداز شما از انعقاد توافق و برداشته شدن تحریم ها در آینده چیست؟ من گفتم اگر تحریم ها برطرف شود یک پتانسیل است، مثل زمینی که مستعد برای کشت است. بستگی دارد در این مزرعه چه کسی چه بکارد. 30 درصد دست ما است و 70 درصد در اختیار دولتمردان است. در هر 4 دفعه در کمیسیون 32 درصد تصویب شد اما عملی نشد. تا عید نوروز تعرفه به 20 درصد رسید. پس از کاهش تعرفه سیل پروفیل از کشورهای همسایه و خصوصا از ترکیه وارد می شود. بعضی نیز برای منافع آنی خود ترغیب می شوند. پروفیلی که میانگین ده هزار تومان است، البته نوسان دارد مال ما 10-20 درصد گران تر و مال شرکت هایی ارزان تر است؛ با یک دوم قیمت مثل پفک نمکی با اس ام اس این پروفیل های ترک را تبلیغ می کنند.
آقای نعمت زاده زمانی که تعرفه پروفیل کاهش یافت در نمایشگاه به یکی از همکاران ما گفته بودند قبلا پروفیل با ارز 1200 و اکنون با ارز 2400-2600 تومان وارد می شود بنابراین با دو برابر شدن ارز تعرفه را نصف کردیم. اما این پاسخ ما نیست. به دست اندرکارن عزیز عرض می کنم ما برای ساخت محصول خود مواد اولیه و افزودنی هایی را که از خارج وارد می کنیم قبلا با ارز 1200 می خریدیم اما سال گذشته با ارز 2600-3000 تومان خریده ایم. در واقع متقابلا افزایش ارز برای ما هم اثر داشته است. هدفم انتقاد نیست بلکه یادآوری بود که به داد تولید و صنعت برسید. چشم اندازی که ریاست جمهور ترسیم کرده اند که بسیار زیبا و به حق است اما در رده های پایین تر و در سازمان هایی که باید تصمیم گیری و اجرا شود، تولیت شود که این خواسته تحقق پیدا کند.
وی در بخش دیگر سخنانش به مسئله استاندارد پرداخت و گفت، ویستابست گواهی استاندارد ، گواهی درجه یک مرکز تحقیقات و گواهی صلاحیت لابراتوار را از 17025 دارد که دست یافتن به این گواهی مقداری مشکل است و پروسه طولانی ای را از نظر آموزش و ممیزی و نظایر این طی می کند. برای سه نوبت گواهی 17025 را گرفته ایم. در اوایل سال گذشته درخواست گرفتن گواهی آزمایشگه مرجع را کردیم و تمام خواسته های آن ها را انجام و اسناد و مدارک لازم را تحویل دادیم. سال گذشته گفتند افرادی پیش از شما نوبت دارند، برای شما اوایل سال آینده صادر می شود. از اداره محترم استاندارد سوال دارم چرا با گذشت پنج ماه از سال جاری هنوز این گواهی به ما داده نشده است؟ اگر مدارک ما اشکالی دارد چرا اعلام نمی کنید؟ چرا می گویید مشکلی نیست و صادر خواهیم کرد اما صادر نمی کنید؟
ابتدای سال در جمعی با همه پروفیل سازان بودیم. در این جلسه آقای پورفلاح که سال ها در اتاق بازرگانی ایران صاحب سمت بودند از من سوال کردند فکر می کنی چقدر رفع تحریم ها در بهبود فضای کار موثر است؟ گفتم 70 درصد فضا تلطیف می شود. نگفتم 70 درصد بهتر می شود. منظورم این بود مقداری ثبات می آید و کارها روان تر می شود و فضا مقداری ملایم می شود. ایشان به عنوان یک صاحب نظر اقتصادی گفتند به نظر من 40 درصد موثر است چون ما دست به گریبان تحریم های داخلی هستیم. تحریم های داخلی ما همین مواردی است که عرض کردم. من و تنی چند از اعضای هیات مدیره با خانم فیروزبخش رییس سازمان ملی استاندارد ایران نشستی داشتیم و سوال کردیم چرا این پروفیل های بی کیفیت وارد می شود. خانم فیروزبخش گفت وقتی ممیزی مبادی ورودی تایید می کند، ما نیز مجوز می دهیم. ممیزی مبادی ورودی سازمان هایی هستند که محصول را با نمونه شاهد مطابقت می دهند. حال برایش فرق نمی کند نمونه شاهد چیست. من برای خانم فیروز بخش این موضوع را توضیح دادم اما نظر به اینکه استاندارد اجباری بوده و اخیرا تشویقی شده است، این سازمان هم اهرم فشاری ندارد.
ویستابست طرح توسعه ای داردکه دقیقا در راستای UPVC نیست. می تواند محصولی دیگر اما هم خانواده باشد. چندین میلیارد هزینه ساخت سوله و بنای این طرح شده است و اگر به بهره برداری برسد 300 نفر مستقیم و ده هزار نفر غیرمستقیم اشتغال زایی در پی دارد. هرچند از شهرداری هنگام خرید زمین و اخذ پروانه ساخت و ساز تمام مراحل قانونی را طی کرده است اما اخیرا جهادکشاورزی این شبه برایش پیش آمده شاید این زمین کشاورزی باشد. البته استدلال کردیم که این موضوع از کمیسیون استعلام شده، اما جهاد گفته می خواهیم مستقلا خودمان نظر دهیم. امیدواریم با نظر مساعد به این مسئله نگاه کنند و این مانع از سر راه ما برای این طرح توسعه عظیم برداشته شود. من به درایت دولت و تدبیر امید به رفع موانع و رسیدن به فضای شکوفایی بسیار خوشبین هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا